Budowa chlewni wbrew temu co by się mogło wydawać w bardzo wielu przypadkach bywa bardzo trudna i mecząca, a także i kosztowna. Dlatego tak ważne jest to by wiedzieć z jakiego wsparcia i rozwiązań w trakcie je budowy warto skorzystać i gdzie szukać odpowiednich informacji. W artykule tym przedstawimy kilka pomocnych informacji odnośnie budowy chlewni i problemów na jakie w trakcie realizacji projektu możemy natrafić. 

Budowa chlewni – fundusze i pozwolenie na budowę

Najwięcej problemów z budową chlewni jest z uzyskaniem pozwolenia na samą budowę jak i z pozyskanie dodatkowych funduszy na realizacje projektu. Jeśli chodzi o środki finansowe to warto wiedzieć, że przygotowywane są specjalne projekty dofinansowań dla hodowców świń, które mają umożliwić sfinansowanie budowy nowego obiekty. Nim jednak o dotacje zaczniemy zabiegać należy uzyskać odpowiednie pozwolenie, jednak trzeba się liczyć z tym, że często jest to bardzo trudne. Na początek należy zadbać o uzyskanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania lub o złożenie wniosku o wydanie decyzji w sprawie zagospodarowania terenu. Otrzymanie wypisu jest uwarunkowane złożeniem odpowiedniego wniosku i uiszczeniem opłaty. Wniosek składa się do wójta czy burmistrza danej miejscowości, w której ma zostać zrealizowany projekt budowy chlewni. Jeśli odnośnie danego terenu nie ma planu jego zabudowy trzeba wystąpić o wystawienie decyzji o warunkach zabudowy, co jest procesem zwykle zdecydowanie bardziej problematycznym. Według artykułu na portalu dla budowarolników www.farmer.pl wniosek o taką decyzje musi zawierać takie załączniki jak:

  • mapa określająca granice terenu inwestycji,
  • pełną charakterystykę inwestycji,
  • zapotrzebowanie na wodę, energię
  • dokładny opis zagospodarowania i odprowadzania ścieków.

Na podstawie tych danych odpowiedni organ dokonuje analizy i przygotowania planu zagospodarowania terenu. Co ważne na tym etapie o planach informowani są nie tylko inwestorzy, ale także osoby zainteresowane czyli np. sąsiedzi, jeśli zgłoszą oni jakieś uwagi odnośnie projektu to zostaną one uwzględnione w projekcie i mogą wpłynąć na to jakie będą warunki zabudowy. Uzyskanie decyzji to jednak nie koniec formalności jakich trzeba dopełnić. Budowa chlewni jest inwestycją mogąca mieć znaczny wpływ na stan środowiska naturalnego, a tym samym przed rozpoczęciem takiej budowy trzeba uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach decyzji, zostaną określone warunki, jakie musi spełnić firma budowlana i gotowy obiekt by był ona bezpieczny dla środowiska, dlatego o zezwolenie to należy wystąpić przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Zasadniczo, jeśli chodzi o uzyskanie wszystkich pozwoleń z wieloma trudnościami mogą się spotkać hodowcy zamierzający wybudować chlewnie o dużej powierzchni. W takim przypadku jej oddziaływanie na środowisko, a także i pobliskie otoczenie w tym sąsiadów jest duże, a co za tym idzie stawia się także i więcej wymagań, co warto mieć uwadze, chcąc podjąć się realizacji takiej inwestycji.

Budowa chlewni – ekipa budowlana

chlewniaWedług www.gospodarz.pl budowa chlewni to złożony projekt, a co za tym idzie do jego wykonania zawsze potrzebna jest odpowiednia ekipa budowlana. W tym wypadku dobrze by firma budowlana na jaką się zdecydujmy miała jakieś doświadczenie w tym temacie, a co za tym idzie by wcześniej wykonywała ona już podobne projekty. Ze sprawdzeniem tego typu informacji obecnie nie powinno być problemy, a usługi budowlane są na tyle rozbudowanym sektorem, że ze znalezieniem odpowiedniego wykonawcy także nie powinno być większych trudność. Niemniej warto na to poświęcić odpowiednio dyzo czasu.

Hodowla świń o rodzaj posadzki

posadzki przemysłoweŚwinie są jednymi z najbardziej wrażliwych zwierząt gospodarskich na zmiany temperaturowe, dlatego ważne jest to by chlewnia była szczelna oraz by zastosowana została odpowiednia posadzka. Najlepsza, jeśli chodzi o w warunki jest głęboka ściółka, która znacząco podnosi temperaturę, niemniej rozwiązanie to nie jest szczególnie popularne z racji na koszty i trudność utrzymania czystości. Najpopularniejsze są posadzki przemysłowe wykonane z betonu. Wynika to z racji niskiego koszty wykonania, trwałości i łatwości utrzymania ich w czystości. Należy jednak pamiętać o tym, że beton przewodzi ciepło, co może wychładzać organizm zwierząt, dlatego taka posadzka musi zawsze być kładziona na szczelnej izolacji.

Wyposażenie chlewni – co powinno znaleźć się na jej stanie?

WYPOSAŻENIE CHLEWNIPrzy budowie chlewni bardzo ważne jest nie tylko prawidłowe wykonanie całego obiektu, ale także i odpowiednie wyposażenie go. Jeśli chodzi o wyposażenie chlewni to bardzo ważne są wentylatory do chlewni, karmniki, koryta czy automaty karmiące, w zależności od potrzeb, poidła zraszacze oraz profile kojcowe. Należy jednak pamiętać o tym, że konkretny sposób wyposażenia chlewni zależy od jej specyfiki oraz wielkości.

Krótko podsumowując

Budowa chlewni nie jest rzeczą łatwo ani szybką, dlatego warto zawczasu zorientować się w tym jak to wszystko wygląda i tym samym z jakimi trudnościami przy takiej inwestycji musimy się liczyć. 


1 Komentarz

Krzysztof · 10 maja, 2017 o 10:15 am

Wiadomo, że samemu za taką budowę nie ma co się brać, jedno to wybudować obiekt, a drugie odpowiednio go wyposażyć i podłączyć wszystkie instalacje.

Dodaj komentarz