Są różne rodzaje pozycjonerów jak cyfrowy czy elektropneumatyczny. Służą one do poprawnego utrzymywania działania zaworów, aby równoważyć tarcia oraz siłę i przepływu medium. Ciśnienie powietrza kontroluje za pomocą sprężenia zwrotnego w odniesieniu do aktualnej sytuacji. Urządzenia te są bardzo ciekawe i praktyczne w dziale przemysłu. Jakie podstawowe i inne elementy zawiera pozycjoner?

Podstawowe funkcje pozycjonerów i nie tylko

pozycjoneryUrządzenia te są bardzo przydatne w dziale przemysłu ze względu na wysoką odporność na drgania. Pozycjonery cyfrowe są szczególnie ciekawe, ponieważ dzięki cyfrowemu wyświetlaczowi są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowo zawierają ciekłokrystaliczny wskaźnik ukazujący położenie wrzeciona zaworu z pomocą efektu Halla. Pozwala to na wysoką rozdzielczość wyświetlacza cyfrowego oraz minimalizuje możliwość drgań. Podstawowymi funkcjami w jakie są wyposażone pozycjonery są: samostrojenie, ustawienia czułości pozycjonowania oraz zmiana czasu otwierania i zamykania. Poza tymi opcjami można wyposażyć pozycjoner w dodatkowe opcje. Ciekawsza opcją jest pozycjoner z blokiem manometrycznym. W skład wchodzą dwa manometry, których zadaniem jest wskazanie ciśnienia zasilania oraz ciśnienia wyjściowego na siłownik. Kolejną opcją nieobowiązkową jest płytka retransmisji położenia zaworu oraz wyłączników krańcowy. Jak działa? Wysyła sygnał prądowy, który wskazuje aktualne położenie grzybka. Osoba specjalnie wykwalifikowana do obsługiwania pozycjonera bez problemu będzie mogła zainstalować wcześniej wymienione dodatkowe opcje. Jest jeszcze jedna opcja – płytka zasilania zewnętrznego, dzięki której możemy podłączyć kilka urządzeń do jednej pętli prądowej. Po zakupie pozycjonera należy sprawdzić parametry środowiskowe urządzenia, temperaturowe, jak również oświetleniowe. Pamiętajmy także o tym, iż użytkowanie powinno należeć do osoby przeszkolonej. 

Pozycjonery to urządzenia, które na stałe mogą wejść w dział przemysłu, ponieważ są prostymi w obsłudze urządzeniami, które można poszerzać o dodatkowe opcje poza podstawowymi. Należy jednak mieć na uwadze, aby obsługiwała je osoba odpowiednio wyspecjalizowana. Ważnym punktem jest również regularna konserwacja, aby zapobiec szybszemu zużywaniu się urządzenia.