Czym jest błąd medyczny?

Nie da się zaprzeczyć, że jedną z najwyższych wartości w życiu jest zdrowie. Doceniamy je jednak zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaczniemy chorować. Medycyna ma nam coraz więcej do zaoferowania i w obecnej chwili można leczyć choroby, na które kiedyś nie było żadnego sposobu. Zazwyczaj ufamy lekarzom, wierzymy w ich zdolności i wiedzę. Kończą przecież trudne studia i dużo praktykują, więc powinni wiedzieć, co robią. Niestety nie zawsze wszystko kończy się dobrze i my nie mamy na to żadnego wpływu.

Jakie błędy medyczne są najczęściej popełniane?

błąd medycznyW ostatnich latach coraz częściej można było usłyszeć o tym, że jakiś lekarz, pielęgniarka czy inna osoba związana z służbą zdrowia popełniła błąd medyczny. Czy od razu wiemy, co to oznacza? Z pewnością większość osób tylko się domyśla. Warto zatem wyjaśnić, że błędem medycznym jest każde nieumyślne działanie, zaniechanie lub zaniedbanie, które powoduje szkodę u pacjenta. Bardzo często dochodzi do sytuacji utraty życia właśnie z powodu takiego błędu. Kiedyś lekarzom trudno było cokolwiek udowodnić i zazwyczaj unikali odpowiedzialności. Dziś jest zupełnie inaczej i każdy, kto popełnił jakikolwiek błąd, zostanie należycie osądzony. Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko lekarz może popełnić błąd, ale również każdy inny pracownik służby medycznej, nawet dentysta, rehabilitant czy terapeuta. Wyróżnione zostały cztery główne typy błędów medycznych. Pierwszy z nich dotyczy diagnostyki, która mogła zostać źle przeprowadzona. Lekarz może postawić diagnozę, która nie jest poparta dowodami i zaczyna leczenie. Następny jest błąd terapeutyczny, który polega na niewłaściwym doborze terapii, a ta zamiast pomagać, szkodzi pacjentowi. Trzeci jest błąd organizacyjny, czyli niewłaściwa organizacja pracy oddziału, w wyniku której pacjent jest pozostawiony sam sobie. Ostatni jest błąd techniczny, który dotyczy także sposoby przeprowadzenia operacji.

Faktem jest, że o zdrowie trzeba dbać i robić wszystko, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą formą. Nie mamy jednak wpływu na wszystko to, co nas spotyka. Choroby często pojawiają się znikąd i musimy szukać jakiegoś rozwiązania. Lekarze i pracownicy służby medycznej powinni służyć nam pomocą, jednak to też tylko ludzie, którzy czasem popełniają błędy. Jeśli tak się stanie, na pewno za nie odpowiedzą. W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na to, aby pacjent miał jak najlepsze warunki. Jeśli ktoś zawini, na pewno poniesie karę.