Urządzanie własnych czterech ścian nie należy do najprostszych zadań, zwłaszcza gdy przy dokonywaniu wyborów możemy liczyć tylko na swoją intuicję i zwykle szczątkową wiedzę na temat aranżacji wnętrz. Jeśli budżet nie pozwala na skorzystanie z pomocy specjalisty, do dyspozycji pozostaje doradca w postaci naszego poradnika.

Jak wybrać listwę przypodłogową

listwy przypodłogoweJak duże znaczenie ma we wnętrzu z pozoru mało istotna listwa przypodłogowa wie tylko ten, kto widział pomieszczenie na etapie położenia podłogi i wykończenia ściany, bez ich odpowiedniego połączenia. Oprócz swoich niezaprzeczalnych walorów estetycznych, listwy przypodłogowe mają także za zadanie chronić ścianę przed uszkodzeniem lub ubrudzeniem na przykład w trakcie mycia podłogi. Jeszcze do niedawna obowiązywała niepisana zasada, że kolor listwy dopasowujemy do koloru podłogi. Jednak nowoczesne rozwiązania wprowadzają zdecydowanie większą swobodę w tej kwestii i szersze pole do popisu, jeśli chcemy wyróżnić się oryginalnością naszego wnętrza. Możemy wybierać nie tylko spośród mnóstwa kolorów i odcieni, ale także kształtów tego elementów wykończenia wnętrz. I tak na przykład do podłogi z ciemnego drewna pasować będą masywne, niskie listwy, natomiast do powierzchni w kolorach dębu najlepiej sprawdzą się wysokie, zaokrąglone cokoły, utrzymane w odcieniach kremowych. Do wyboru mamy także kilka materiałów, z których może być wykonany element. Wybierać można między drewnem, plastikiem, MDF czy PCV.

Choć w sprawie urządzenia własnej przestrzeni do życia powinna ograniczać nas tylko nasza wyobraźnia, to jednak czasem dobrze zastosować się do powszechnie obowiązujących reguł, pozwalających uniknąć nam niezadowolenia z dokonanych wyborów w przyszłości. Niecodzienne, oryginalne rozwiązania mają tą wadę, że mogą szybko się znudzić, towarzysząc naszym oczom każdego dnia, natomiast klasyka zawsze się obroni.