Dlaczego warto zainwestować w przedszkolny monitoring?

Rodzice posyłają swoją pociechę do przedszkola z nadzieję, że będzie tam bezpiecznie się uczyło i spędzało czas z rówieśnikami. Wybór odpowiedniej placówki nigdy nie jest więc przypadkowy. Zwraca się uwagę nie tylko na liczebność klas i ich wyposażenie, ale też obecność monitoringu w przedszkolach, co jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem.

Czy monitoring w przedszkolu jest konieczny?

monitoring przedszkolaObecność kamer w przestrzeni publicznej już nikogo nie dziwi. Towarzyszą nam w komunikacji miejskiej, na ulicach miast czy w sklepach. Ale monitoring przedszkola czy szkoły nadal dla niektórych jest nowością. Mimo to wielu dyrektorów placówek oświatowych decyduje się na takie rozwiązanie. I nie chodzi tu o pilnowanie nauczycieli, czy właściwie wykonują swoje obowiązki, ale o pomoc w zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzieci. Kamery montowane są najczęściej w przestrzeni otwartej, np. w korytarzach, na placu zabaw i w stołówce. Obserwowane jest często także wejście na teren przedszkola, co jest niezwykle ważne i pozwala kontrolować, czy nikt niepowołany nie chce dostać się do sal lub czy dziecko samodzielnie nie opuszcza placówki (zdarza się to niezmiernie rzadko, jednak media niejednokrotnie informowały o tego rodzaju przypadkach). Monitoring przedszkola najczęściej nie obejmuje sal lekcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia tego rodzaju zgodnie z obowiązującym prawem nie mogą rejestrować dźwięku. Nagrywanie rozmów wychowawców oraz pracowników administracyjnych byłoby nadmierną ingerencją w ich strefę wolności. Instalacja kamer z funkcją dźwięków jest więc w tym przypadku niezgodna z konsytuacją. Ale monitoring uwzględniający wyłącznie obraz nie narusza prawa, stąd bywa coraz chętniej wykorzystywany. Są przedszkola oraz żłobki, w których rodzice po zalogowaniu się na specjalną stronę internetową mogą zobaczyć w czasie rzeczywistym co robi ich dziecko. Jest to szczególnie przydatne w okresie adaptacyjnym, gdy dorośli obawiają się, jak ich pociecha poradzi sobie w nowym środowisku. Z kolei dla nauczycieli kamery w salach bywają dodatkową motywacją. Pozwalają też pokazać rodzicom, w jaki sposób przebiega praca z ich dzieckiem oraz jak się ono zachowuje w grupie rówieśniczej.

O obecności kamer w przestrzeni publicznej powiedziano i napisano wiele. Wiadomo jednak, że rejestracja obrazu pomaga zadbać o bezpieczeństwo, pozwala też udowodnić pewne nadużycia, co w placówkach oświatowych jest szczególnie ważne. Stawką jest bowiem zdrowie i rozwój naszych dzieci.