Prawie dekada niskich stóp procentowych spowodowała, że wiele osób poszukujących dochodu odwróciło się od tradycyjnych kont oszczędnościowych. Ponieważ wiele platform peer-to-peer (P2P), zwane również social lending, oferuje zwroty powyżej 10%, oszczędzający porzucili swoje tradycyjne rachunki oszczędnościowe na rzecz P2P.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

social lendingP2P przeszedł z dziwacznego outsidera finansowego do przemysłu wartego miliardy funtów, zdobywając aprobatę organu nadzoru finansowego Financial Conduct Authority (FCA) i rządu. Co więcej, Innovative Finance Isas (IF Isas) pozwala oszczędzającym cieszyć się wolnymi od podatku zwrotami z inwestycji P2P. Pomysł jest dość prosty: pożyczasz pieniądze osobom fizycznym lub firmom korzystającym z platformy social lending jako pośrednika. Oprocentowanie pożyczek jest nadal znacznie wyższe niż zwroty dostępne na rachunkach oszczędnościowych. Na przykład ostatnia podwyżka stopy bazowej została szybko przeniesiona na kredytobiorców, dzięki czemu można cieszyć się lepszą stopą procentową jako pożyczkodawca. Ponieważ banki są odcięte od umowy, social lending jest dobre zarówno dla kredytobiorców, jak i pożyczkodawców. Osoba pożyczająca pieniądze otrzymuje niższe oprocentowanie, a pożyczkodawca uzyskuje wyższą stopę procentową niż otrzymywałby z tradycyjnego konta oszczędnościowego. Niektóre z najbardziej znanych platform P2P to Funding Circle, LendingCrowd, Lending Works, RateSetter i Zopa.

Platformy P2P działają na różne sposoby: niektóre wymagają rozłożenia pieniędzy na wiele pożyczek, podczas gdy inne pozwalają wybrać dokładnie, którym firmom pożyczyć pieniądze. Na przykład Zopa oferuje dwa rodzaje kont: Zopa Core, który ma na celu zwrot 4% rocznie, i bardziej ryzykowny Zopa Plus, który ma na celu roczny zwrot w wysokości 4,6%.