Gdy chcesz zostać profesjonalnym spawaczem – porady

W dzisiejszych czasach wiele zawodów odchodzi w zapomnienie, głównym powodem tego jest przede wszystkim rozwój technologi umożliwiający zastępowanie pracy ludzi przez automatyczne maszyny. Istnieją jednak zawody które mimo to cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem jednym z nich jest profesja spawacza. Co należy wiedzieć gdy chcemy zostać profesjonalnym spawaczem.


Na początek trochę nauki

spawanieZawód spawacza jak każdy związany z wykonywaniem prac technicznych, wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności z tym związanych. Gdy postanowimy podjąć się wykonywania tej profesji, pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest udanie się do lekarza medycyny pracy, który po przeprowadzonych dokładnych badaniach zaopiniuje czy nadajemy się do wykonywania tego zawodu. Jeśli otrzymamy jego zgodę następnym krokiem będzie podjęcie nauki spawania. W jej proces wchodzą przeważnie dwie części, pierwsza czyli teoretyczna obejmuje zakres pojęć a także szkolenia związane z zapoznaniem z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi ta takim stanowisku. Druga część praktyczna odbywa się zazwyczaj w danym zakładzie pracy posiadającym stanowiska szkoleniowe, przystosowane do zapoznawania się z techniką spawalniczą. Gdy ukończymy już naukę możemy od razu przystąpić do pracy w zawodzie warto jednak rozważyć możliwość wzięcia udziału w dodatkowych kursach spawalniczych dzięki którym zdobędziemy dodatkowe umiejętności takie jak :

  • wykonywanie bardziej dokładnych spawań,
  • podstawowe zasady obróbki surowców,
  • poznanie innowacyjnych rozwiązań w naszej dziedzinie.

Dzięki temu zdobędziemy dodatkowe uprawnienia spawalnicze, które zastosowane w codziennej pracy pozwolą na podniesienie jej wydajności, oraz jakości.

Zadania specjalne

spawanieZawód spawacza może wydawać się monotonny i być kojarzony z nieustanną pracą na jednym stanowisku, jest to jak najbardziej mylne wyobrażenie tej profesji. Przeglądają portal branżowy www.spawalnictwo.com.pl, możemy się dowiedzieć, że współcześnie spawacze wykonują szereg czynności sprawiających, że sam zawód staje się urozmaicony. Jedną z nich jest spawanie na wysokościach, występujące przeważnie na budowach wieżowców czy też hal sportowych. Wiąże się to z koniecznością posiadania dodatkowych dokumentów nie koniecznie związanych z zawodem. Przydatne mogą się okazać umiejętności związane z naszymi zainteresowaniami np. wspinaczką wysokogórską, posiadanie takich zainteresowań może zaoszczędzić nam konieczności odbywania dodatkowych kursów czy szkoleń. Wiele firm szukając spawaczy w ofercie zaznacza, iż mile widziane są osoby posiadające uprawnienia alpinistyczne.

Szczególne wyzwania

spawanieWedług portalu www.spawacz.pl w pracy każdego spawacza co jakiś czas pojawiają się zlecenia wymagające, specjalistycznych uprawnień takich jak opisane uprawnienia alpinistyczne. Jednym z takich wyzwań jest spawanie na kominach, spotykane często podczas prac remontowych przy zabytkowych budynkach lub obiektach przemysłowych. Miejscem wykonywania tego typu spawania jest komin danego obiektu, który posada między innymi metalowy wkład, wystający poza linię dachu. Tego typu usługi cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów, wynika to przede wszystkim z faktu, iż remont komina jest związany przede wszystkim z jego budową na nowo, w opisanych przypadkach istnieje jednak możliwość naprawy niektórych jego elementów.

Praca na swoim

Usługi spawalniczePomimo ogromnej ilości firm, będących miejscem zatrudnienia dla wykwalifikowanych spawaczy, oraz atrakcyjnych stawek wynagrodzenia, wiele osób decyduje się na otworzenie własnej działalności. Tego typu firmy powstają zazwyczaj na obrzeżach dużych miast, dzięki czemu wykonywana praca nie jest ograniczona przez brak miejsca, na stworzenie odpowiedniego warsztatu pracy. Usługi spawalnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Czego przykładem może być rozwój wielu warszawskich firm, oferujących spawanie przeróżnych materiałów.

Podsumowanie

Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że zawód spawacza dawno już zniknął z rynku pracy, jest to nadal bardzo potrzebna profesja. Główną przyczyną tego faktu jest, iż wielu klientów decyduje się na coraz bardziej zaawansowane i finezyjne rzeczy wykonane z metalu, co przyczynia się do rozwoju sektora usług spawalniczych.

1 thought on “Gdy chcesz zostać profesjonalnym spawaczem – porady”

Dodaj komentarz