Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę jest jednym z najbardziej preferowanych przez pracowników, ale również w dużej mierze przez pracodawców. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ponieważ tego typu stosunek pracy gwarantuje dość dużą stabilność zatrudnienia i w odpowiedni sposób chroni nie tylko pracodawcę, ale co ważniejsze również pracownika.

Niesłuszne wypowiedzenie umowy

odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracęUmowa o pracę jest dokumentem, który ma na celu obronienie pracownika od niesłusznego lub bezpodstawnego zwolnienia. Największe przywileje w tym zakresie daje umowa o pracę na czas nieokreślony. W przypadku tego typu umowy pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę tylko w kilku, bardzo szczególnych przypadkach. Jeśli pracodawca wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy, a ten uważa je za bezpodstawne, zawsze możliwe jest odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. W takich okolicznościach pracodawca będzie musiał udowodnić swoje motywy, którymi kierował się, wypisując wypowiedzenie umowy. Jeśli otrzymujemy wypowiedzenie umowy o pracę, na pewno bardzo pomocna będzie dla nas porada prawna, którą otrzymamy od prawnika lub radcy prawnego. Obecnie właściwie w każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilku specjalistów, którzy będą w stanie zweryfikować naszą sprawę, a także doradzić nam w zakresie dalszych działań, które będą przez nas podejmowane przed sądem zajmującym się sprawami związanymi z prawem pracy.

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę, w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, jest ściśle regulowane przez kodeks pracy. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, w jakich okolicznościach pracodawca może wypowiedzieć nam umowę o pracę, na pewno warto zajrzeć do tej ustawy i zapoznać się z wszystkimi informacjami związanymi z tą kwestią.