Kocham biegać już od wielu lat, na przestrzeni ostatnich dwóch lat brałem udział w wielu maratonach oraz konkursach, na których to zdobyłem nawet kilka medali. Jako zapalony biegacz oraz wielki entuzjasta wszelkiego sportu, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniego ubioru do biegania. Szczególną uwagę poświęcam zwłaszcza butom oraz wkładkom, które korzystnie wpływają na kondycję moich stóp, a tym samym przekładają się też w pewnym stopniu na moje umiejętności, kondycje oraz wyniki.

Wkłada amortyzująca – niezbędna dla sportowców

wkładki amortyzujące do butówOdpowiedni dobór obuwia jest niewątpliwie bardzo ważny dla wszystkich sportowców, a zwłaszcza biegaczów. Idealne buty powinny więc odpowiednio amortyzować każdy nasz krok, dzięki czemu uniemożliwi to wystąpienie kontuzji czy niebezpiecznych urazów. Na rynku istnieje sporo specjalistycznych sklepów dedykowanych biegaczom, w których wykwalifikowani sprzedawcy będą w stanie ustalić biomechanikę naszego ruchu oraz rodzaj naszego kroku biegowego (ustala się wówczas czy podczas ruchu nasza stopa ląduje w pierwszej kolejności na śródstopiu czy na pięcie). W tego typu sklepach szczególnie polecane są również specjalizujące wkładki amortyzujące do butów. Wkładki te wykonane są zazwyczaj z lekkiej, odpornej na wodę pianki, która standardowo posiada grubość około 3 mm. Pianka ta wypełniona jest ponadto mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, które amortyzują naszą stopę kiedy styka się ona z twardym, często nierównym podłożem. W ten właśnie sposób wkładka zapewnia odpowiednie wsparcie nie tylko dla stopy, ale również całej nogi. Specjalnie wybrzuszone na piętach boki wkładki trzymają piętę, która nie odrywa się od wnętrza buta podczas stawiania kroków. Dzięki temu stopy nie wypadną nam z butów podczas biegu, wkładka idealnie stabilizuje również podbicie stopy, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju żadnych zwyrodnień czy wad (m.in. płaskostopia).

Odpowiednio dobrana wkładka dedykowana biegaczom powinna być więc lekka, elastyczna oraz odpowiednio gruba. Warto więc kupować specjalnie wyprofilowane modele wkładki, które będą doskonale przylegać do kształtu konkretnej stopy w konkretnym rozmiarze. Warto przy tym zaznaczyć, że wkładki te są ogólnodostępne (zakupimy je w praktycznie każdym sklepie obuwniczym oraz w sklepach sportowych), a ich cena jest bardzo przystępna.