Stropodach, czyli dach o niewielkim nachyleniu, to bardzo popularne rozwiązanie w wielu budynkach. Dawniej spotykany był jedynie w obiektach inwentarskich, jednak dzisiaj to standardowe rozwiązanie w budownictwie wielorodzinnym, czy nawet nowoczesnej architekturze jednorodzinnej. Ta przegroda budowlana wymaga jednak szczególnego zabezpieczenia jej przed uciekaniem ciepła z budynku. 

Odpowiednia izolacja termiczna stropodachu

izolacja stropodachuStropodach, jak sama nazwa sugeruje, konstruowany jest w sposób podobny jak strop oddzielający kondygnację. Różnica jest jednak taka, że pełni on funkcję nie tylko wydzielenia pomieszczeń, ale także ochrony wnętrz przed środowiskiem zewnętrznym. Jak wiadomo ciepło zawsze unosi się ku górze, dlatego należy zadbać o odpowiednie wykonanie izolacji termicznej stropodachu. Jednym z materiałów, który często jest wykorzystywany przez architektów, firmy budowlane oraz samych inwestorów, jest wełna mineralna. Wykonana z niej izolacja stropodachu ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim materiał ten jest niepalny, więc odpowiednio zabezpiecza przegrodę przeciwogniowo. Dodatkowo bardzo łatwo jest go kształtować – w przeciwieństwie do styropianu posiada on dużą elastyczność, co pozwala na jego dokładne wpasowanie w każde miejsce, np. przy kominach wentylacyjnych lub odprowadzających spaliny lub dym.

Wełna mineralna ma jednak znacznie większy ciężar niż płyty styropianowe. W przypadku konstrukcji stropodachu nie ma to jednak dużego znaczenia, ponieważ najczęściej przegroda jest konstruowana z żelbetu, a dokładnie prefabrykowanych płyt. Tak skonstruowana konstrukcja jest w stanie przenieść znaczne obciążenia, dlatego warstwa 20 centymetrów wełny mineralnej nie spowoduje jakichkolwiek odkształceń czy niebezpiecznych uszkodzeń.