Jeszcze zanim zaczęłam budowę mojego nowego domu, wiedziałam, że musi on być co najmniej dwupiętrowy. Marzyły mi się piękne widoki z górnej sypialni i średniej wielkości taras, na którym mogłabym każdego ranka pić filiżankę czarnej kawy. Dlatego kiedy tylko zgromadziłam niezbędne środki finansowe, rozpoczęłam budowę.

Listwy jako gwarancja pięknych schodów

listwy schodoweGdy zobaczyłam skończony projekt nowego domu, myślałam, że największą część pracy mam już za sobą. Niestety rzeczywistość okazała się całkiem inna, ponieważ z czasem zauważyłam, że zapomniałam o dokładnym zaprojektowaniu schodów. Nie uwzględniłam w planach, z czego powinny być wykonane i w jakim kształcie. Kiedy pojechałam do sklepu budowlanego, żeby nieco się zorientować w rodzajach schodów, bardziej doświadczony pracownik uświadomił mi, że muszę jeszcze kupić listwy schodowe. Z początku byłam zdziwiona, ponieważ nigdy o nich nie słyszałam. Gdy jednak poznałam ich najważniejsze funkcje, wiedziałam, że moje schody nie mają prawa dobrze bez nich wyglądać i spełniać swojej roli przez długie lata bez konieczności remontów. Listwy schodowe pomogły mi między innymi ukryć pewne niedociągnięcia, które prawie zawsze zdarzają się podczas urządzania wnętrza. Co więcej, schody nabrały estetycznego wyglądu i mam wrażenie, że całość konstrukcji jest teraz pełniejsza. Sklep, w którym robiłam zakupy, miał do wyboru listwy wykonane z drewna, z materiałów drewnopodobnych i aluminiowe. Dzięki takiej ofercie mogłam bez problemu dopasować stylistycznie wszystkie elementy oraz uzyskać efekt, jakby schody i listwy od zawsze były ze sobą połączone. Mój wybór padł na materiał drewniany, ponieważ świetnie pasował do całego wystroju, a dobry gatunek drzewa był gwarancją na dużą wytrzymałość całej konstrukcji. Warto też pamiętać, że im grubsze listwy, tym lepsza odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pracownik sklepu doradził mi także, żebym zwróciła uwagę na antypoślizgowość. Czasem, kiedy któryś z domowników jest zabiegany i nieostrożny, niezwykle łatwo o wypadek na schodach. Wkładka antypoślizgowa znacznie minimalizuje ryzyko takiego upadku, a tym samym oszczędza wielu osobom bólu i nerwów.

Każdy remont domu powinien być dobrze przemyślany. Niestety na własnym przykładzie nauczyłam się, że pominięcie nawet najdrobniejszego szczegółu na etapie planowania może znacznie opóźnić remont i zwiększyć jego koszty. Budowa schodów jest dodatkowym wyzwaniem, ponieważ jeśli coś zostanie źle wykonane, to w przyszłości będzie wymagało dodatkowych poprawek, co znacznie utrudni korzystanie z wyższego piętra. Dlatego warto zadbać o ty, by zostały one stworzone z materiałów najlepszej jakości.

 

Kategorie: Budownictwo