Ceny energii elektrycznej z roku na rok idą w górę, a wieczne podwyżki już nawet nikogo nie dziwią. Nic zatem dziwnego, że aby obniżyć koszty życia decydujemy się na energooszczędne sprzęty elektryczne. Klasa energooszczędności to obecnie najważniejszy element specyfikacji sprzętu, jaki kupujemy i to na nią zwracamy największą uwagę.

Rodzaje ekonomicznych grzejników elektrycznych

grzejniki energooszczędneZa wysoką klasą energooszczędności idzie również wyższa cena, jednak jest to koszt jednorazowy, który bardzo szybko się zwraca w codziennym użytkowaniu. Podobnie jest jeśli chodzi o grzejniki energooszczędne. Decydując się na ogrzewanie elektryczne, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Inwestycja w grzejniki energooszczędne to jedyne dobre rozwiązanie, jeśli chcemy utrzymać rachunki za energię elektryczną na umiarkowanym poziomie. Jednym z dostępnych na rynku przykładów grzejników, które zadbają o nasze rachunki, będą grzejniki akumulacyjne. Zasada ich działania jest prosta. Ładują się w godzinach nocnych, kiedy to cena prądu jest niższa (tańsza taryfa nocna w systemie dwutaryfowym), kumulują w sobie ciepło i oddają je za dnia nawet przez kilka godzin. Dobrymi akumulatorami ciepła są także grzejniki marmurowe. Marmur doskonale gromadzi ciepło i oddaje je do otoczenia głównie poprzez promieniowanie. Producenci oferują nam także grzejniki elektryczne, które bardzo szybko się nagrzewają, potrzebują zatem stosunkowo mało energii, a dzięki swojej budowie oddają ciepło przez dłuższy czas. Spotkamy je w różnej mocy, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie do naszych wymagań. Podobnym przykładem może być grzejnik z radiatorem, który mimo niewielkich rozmiarów posiada duża powierzchnię grzewczą, dzięki czemu jego praca jest ekonomiczna przy niewielkim poborze energii elektrycznej. Bardzo ważnym elementem grzejnika, pod kątem tematu oszczędności za energie elektryczną, jest termostat. W przypadku grzejników elektrycznych powinien być ich podstawowym wyposażeniem, ponieważ bardzo często zdarza się, że nie potrafimy odpowiednio dopasować pracy grzejnika do naszych potrzeb. Termostat pozwoli na swobodną regulację pracy grzejnika i wykorzystywanie go tylko wtedy, kiedy naprawdę jest potrzebny, minimalizując niepotrzebną pracę np. w sytuacji, kiedy nikogo nie ma w domu.

Oszczędności na energii elektrycznej wynikają zatem zarówno z dobrej klasy sprzętu, który pobiera stosunkowo mało energii do pracy, jak również z jego świadomego i odpowiedzialnego używania. Nie marnujmy zatem niepotrzebnie energii w momencie, kiedy jej straty można ograniczyć do minimum, wykorzystując przy tym szereg ciekawych rozwiązań, jakie oferują nam producenci.