Jak prawidłowo wykonać fundament budynku?

Sposób wykonania fundamentów zadecydujemy o tym jak bezpieczny i trwały będzie cały obiekt architektoniczny. Z tego powodu niezwykle ważne jest to by fundamenty zostały położone w sposób poprawny z wykorzystaniem właściwych materiałów. Co zatem należy wiedzieć o kładzeniu fundamentów i o materiałach jakie się przy tym wykorzystuje? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Budowa fundamentów – roboty ziemne i wytyczenie obrysu

roboty ziemnePrzygotowania do budowy fundamentów zaczyna się od wytyczenia dokładnego obrysu budynku zgodnie z założeniami projektu budowlanego. Obrusy dokonuje się poprzez wyznaczenie zewnętrznych krawędzi lub osi ścian. To właśnie zgodnie z tymi krawędziami prowadzone będą wykopy, przy czym należy pamiętać o tym, że wyznaczeniem linii budynków zajmuje się geodeta. Same roboty ziemne prowadzone są natomiast zwykle poprzez ekipę budowlana, która także zajmuje się budową domu. Prace tego typu zwykle przeprowadza się przy wykorzystaniu takiego sprzętu budowlanego jak minikoparki czy też koparka traktorowa. Według strony www.madax.net.pl dobór rozwiązań uzależniony jest tutaj przez wielkość i głębokość fundamentów. Istotną kwestią jest jednak to, że roboty ziemne nie powinny być prowadzone w deszczowe dni, ponieważ deszcz może naruszyć napoczęte fundamenty czy wykop. Jeśli roboty ziemne są prowadzone przy takiej pogodzie to konieczne jest zabezpieczenie okolic wykopu za pomocą grubej folii.

Budowa fundamentów  – podstawowe informacje

fundamentyW większości przypadków jeśli chodzi o budowę fundamentów pod domy jednorodzinne to budowane są one z dwóch elementów takich jak ławy oraz ściany fundamentowe. Ławę fundamentową wykonuje się z betonu – beton towarowy wylewając w deskowanie lub bezpośrednio na grunt w zależności od tego z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia. Beton wzmacniany jest odpowiednim zbrojeniem – stal zbrojeniowa. Należy jednak zaznaczyć, że wyróżniamy kilka rodzajów stali zbrojeniowej do których według strony http://www.paksteel.pl można zaliczyć takie pręty jak:

  • pręty żebrowane okrągłe,
  • pręty gładkie okrągłe,
  • walcowka.

Na podstawie informacji z portalu www.budnews.tv wiadomo, że dobór prętów do zbrojenia uzależniony jest rodzajem betonu z jakiego wykonuje się fundamenty i tak pręty żebrowane wykorzystuje się najczęściej do betonu 34 GS, 18 G lub Bst 500 S, natomiast pręty okrągłe stosuje się do betonu St 35b. Walcówki natomiast mają dość szerokie zastosowanie, związane z ich odmiennym sposobem wytwarzania. W sytuacji gdy obciążenie fundamentów jest duże a grunt na którym stawiane są fundamenty jest dość słaby konieczne jest wylanie grubszej ławy fundamentowej niż to się standardowo robi, a także zastosowanie dodatkowych zbrojeń poprzecznych. Należy jednak zaznaczyć, że grubość ław fundamentowych nie musi być jednolita, ponieważ zwykle pod ścianami nośnymi, czyli tymi które przenoszą obciążenia ze stropów na fundamenty wykonuje się grubsze ławy. Na wykonanych ławach fundamentowych stawiane są ściany fundamentowe stanowiące oparcie dla ścian nadziemnych. Rodzaj ścian fundamentowych różni się w zależności od tego czy budynek posiada piwnicę czy też nie. W domach podpiwniczonych ławy fundamentowe musza być wyższe zwykle o jakiś metr oraz są one dodatkowo zbrojone.

Budowa fundamentów a hydroizolacja

fundamnetyPrace związane z budową samych fundamentów to jedynie połowa pracy należy jeszcze pamiętać o zastosowaniu odpowiednich rozwiązań izolacyjnych, które będą chronić fundamenty przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Na podstawie strony www.aktywbud.pl do hydroizolacji stosuje się rozwiązania przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne, przy czym zazwyczaj stosuje się lekkie lub średnie izolacje przeciwwilgociowe. Ten rodzaj hydroizolacji stosuje się w przypadku gdy grunt jest przepuszczalny a poziom wód gruntowych niski lub sezonowo nieznacznie podnoszący się. Izolacja przeciwwodna stosowana jest natomiast na nieprzepuszczalnym gruncie -zwykle gliniastym przy wysokim poziomie wody gruntowej lub mocno podnoszącym się sezonowo. Ważne jest to by rodzaj hydroizolacji wykorzystywanej do zabezpieczenia fundamentów został dobrany przez projektanta budynku przy akceptacji geotechnika, wówczas mamy pewność, że będzie on odpowiedni.

Podstawowa hydroizolacja fundamentów – jak się wykonuje?

izolacja fundamnetówWedług informacji z artykułów na portalu inzynieria.com Podstawowa hydroizolacja pozioma fundamentów wykonywana jest przy użyciu papy. Standardowo układa się ją w dwóch warstwach, które klejone są za pomocą lepiku. Obecnie jednak coraz częściej przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów wykorzystuje się folie wykonana z polietylenu lub z PCV. Folia układana jest jednowarstwowo, przy czym ważne jest to by jej grubość jak i rodzaj zostały odpowiednio dobrane, co przełoży się na większą trwałość i szczelność. Sposób wykonania hydroizolacji fundamentów, będzie miało wpływ nie tylko na stan samych fundamentów, ale przełoży się także i na stan murów.

Podsumowując

Prawidłowe wykonanie fundamentów jest bardzo ważne, ponieważ zadecyduje o tym na ile trwały i bezpieczny będzie cały obiekt architektoniczny. Należy jednak liczyć się z tym, że poprawne położenie fundamentów nie jest wcale takie łatwe, dlatego zazwyczaj lepiej jest to pozostawić firmie budowlanej. 

2 thoughts on “Jak prawidłowo wykonać fundament budynku?”

  • Obecnie jeśli buduje się dom, to najlepiej zatrudnić do takich prac fachowca. Ma się pewność, że wszystko będzie dobrze wykonane, fundamenty będą przenosiły obciążenie, a do tego izolacja, która wiadomo jest ważna będzie wykonana dokładnie. Samemu lepiej tego nie robić, bo może to skutkować brakiem ciągłości w izolacji, a co za tym idzie w przyszłości grzybem na ścianie.

  • Ja w moim domu zastosowałem do izolacji folię kubełkową, które kładzie się po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej. Do tego, o czym wiele osób zapomina, jeśli chodzi o izolację folią podłogi na gruncie, to należy zostawić namiar tego materiału, w razie gdyby podłoga osiadła. Dzięki temu ma się gwarancję, że ciągłość izolacji przeciwwilgociowej nie zostanie przerwana.

Dodaj komentarz