Jak przygotować się do budowy domów z bali?

Domy z bali są coraz bardziej popularne, chociaż lite drewno to bardzo drogi materiał, ale inwestycja w nie jest opłacalna. Drewno dobrze zabezpieczone i zaimpregnowane jest długowieczne, a przy tym bardzo ozdobne. Domy zbudowane z okrągłej bali mogą zarówno przypominać wiejska chatę, jak i nowoczesny dom. Współczesne budownictwo oraz firmy specjalizujące się w budowaniu domu z bali zapewniają szczelność, doskonała izolację, ciepło, a także odporność na ogień. Bale są zazwyczaj gotowymi elementami, dostosowanymi do bezpośredniego montażu na wcześniej wybudowanym szkielecie. Wyspecjalizowane firmy, budujące domy z tradycją potrafią nawet wybudować dom z bali bez użycia gwoździ.

Budowa domu z bali

budowa domu z baliWybudowanie domu, którego głównym komponentem są bale jest porównywalne do budowy zwyczajnego domu szkieletowego. Do budowy używa się surowego drewna, które będzie poddane procesom schnięcia tuż po instalacji. Wykończenie tego typu budynku rozpocząć można dopiero wtedy, gdy dom zupełnie osiądzie. Najczęściej budowa domu z bali odbywa się przy pomocy wykwalifikowanych cieśli i innych wykonawców specjalizujących się w tym fachu. Używa się sosnowych bali, jak i rzadziej świerku i jodły. Tańszym komponentem niż świeże drewno jest to pozyskane z rozbiórki starego domu. W momencie, gdy jest w dobrym stanie, służyć będzie jeszcze długie lata. Podczas budowy należy także pamiętać o tym, aby dom miał odpowiednią izolacyjność cieplną. Aby izolacja budynku była zgodna z przepisami, a dom zachował swój wyjątkowy wygląd i estetykę, taką izolację wykonuje się od zewnątrz. Wykorzystuje się do niej najczęściej włókno mineralne, bądź wełnę drzewną. Po poprawnym zaizolowaniu w fundamencie kotwi instaluje się podwalinę, na której układa się bale. Drewno powinno szczelnie się ze sobą łączyć, na całej długości. Wszystkie rury oraz wszelkie okablowanie prowadzi się przez istniejące stropy, tak aby nie zaburzały estetyki budynku. Bale posiadają różne kształty, najpopularniejszymi są:

 • bale okrągłe pełne,
 • bale dwustronnie zaokrąglone,
 • bale klasyczne, z jedną częścią zaokrągloną, a drugą prostą,
 • bale prostokątne, ze ściętymi krawędziami, pod równymi kątami,
 • bale o wcięciu bocznym, pojedynczym lub podwójnym,
 • bale o kształcie „podwójnej czwórki”,
 • bale w kształcie „trapezu”.

Bale zapewniają pewną dowolność, poprzez swoją różnorodność profili. Istnieje oprócz wyżej wymienionych wiele innych możliwości połączeń drewna. Powyższe kształty bali można ze sobą łączyć. Co zapewni niepowtarzalny charakter i wygląd. Szczelność pomiędzy poszczególnymi balami zapewnią tak zwane zamki, które są frezami wydłużonymi. Dzięki nim bale doskonale się połączą i będą szczelne przez cały okres istnienia domu.

Budowa domów drewnianych

dom z baliPoza domami wykonywanymi z bali, istnieją również domy szkieletowe, pokryte płaską deską. Taki typ zabudowy jest powszechny w górach. Wszelkie górskie pensjonaty, jak i niektóre domki letniskowe oraz całoroczne umiejscowione nad morzem lub jeziorem zbudowane są z drewna. Chociaż w górach częściej stosowane są bale, to nad morzem oprócz kurortów i domów murowanych najczęściej właściciele miejsc wypoczynkowych korzystają z domków zbudowanych z drewna. Domy z drewna buduje się w Polsce już od lat. Wszelkie budynki, ponad stu letnie posiadają stropy jaki i dachy wykonane z drewna. Drewno jest tak popularnym materiałem, ponieważ posiada właściwości termoregulacyjne oraz zdolność do samoregulacji wilgotności. W drewnianych budynkach istnieje również zjawisko tak zwanej bezwładności cieplnej, oznacza to, że ogrzewając dom, nagrzewa się powietrze, a nie ściany. Następna zaleta tych domów jest to, iż ich fundamenty są znacznie węższe, niż w domach o konstrukcji murowanej. Wiąże się to z dość dużą oszczędnością funduszu. Domy z drewna są przez to tańsze w wykonaniu.

Pozyskiwanie materiałów – wycinka drzew

WYCINKA DRZEWJedyną ze znacznych wad domów z bali jest to, iż materiał, z którego są budowane nie jest odnawialny. Wycinka drzew zaburza ekosystem i z pewnością nie jest korzystna dla środowiska. Jednak istnieją lasy, które sadzone są właśnie pod wycinkę drzew, przeznaczonych na budowę domu. W większości przypadków nie można wyciąć samodzielnie drzew, więc skąd pozyskać materiał na budowę wymarzonego domu z drewna? Pozyskiwanie surowca, jakim jest drewno należy do Polskiego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe. Lasy Państwowe pracują bardzo sprawnie oraz materiał, jaki pozyskują jest zawsze najwyższej jakości. Według budujzdrewna.pl sposobami na zdobycie drewna potrzebnego do budowy domu są:

 • wynajęcie firm, które budują domy „pod klucz”,
 • zakup drewna przez pośrednika,
 • zamówienie odpowiedniego drewna w tartaku,
 • samodzielny zakup w składnicy drewna.

Wynajęcie firmy, która buduje domy pod tak zwany klucz to najprostszy sposób. Firma ta od samego początku do końca zajmie się wybudowaniem domu zgodnie ze wszelkimi normami i projektem. Cena takiego przedsięwzięcia jest jednak wysoka, warto więc zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Zakup drewna w tartaku jest doskonałym pomysłem. Istnieją firmy, które trudnią się jedynie wycinką bali z pni. Drewno z tartaku z pewnością będzie wysokiej jakości, a tego nie możemy być pewni pozyskując samodzielnie drewno ze składnicy. Aby wybrać to rozwiązanie trzeba posiadać pojęcie na temat drewna oraz sami odpowiadamy za stan zakupionego surowca. Nie możemy liczyć na żaden zwrot pieniędzy, ani odszkodowanie w przypadku, gdy coś się nie powiedzie.

Drewniane bale – frezowanie pni i usługi dźwigowe

budowa domu z baliWybierając drewno jako surowiec, z którego wybudujemy w głównej mierze dom pamiętać musimy o tym, iż bale są ciężkie. Do ich montażu, szczególnie na wyższe partie domu potrzebujemy dźwigu. Dźwigi do drewna można wynająć, warto to więc wliczyć w budżet inwestycji. Wiele firm w swojej ofercie zawiera usługi dźwigowe. Jest to niemiernie pomocne podczas budowy, ponieważ bez tego pojazdu nie mogłaby się ona raczej odbyć. Dźwigi zapewniają sprawność budowy oraz ułożenia poszczególnych bali w sposób łatwy i szybki. Wycinane drzewa, które będą przeznaczone na budowę domu ścinane są tuż przy pniu. Podczas wycinki pamiętać należy o „sprzątnięciu” miejsca karczowania i wycinki. Pnie można usunąć, aby na ich miejsce posadzone mogły zostać nowe drzewa. Jeżeli drzewo zostało wycięte na terenie własnej działki możemy skorzystać z szerokiej oferty frezowania pnia, jaką zajmują się poszczególne firmy. Frezowanie pni może tworzyć swojego rodzaju sztukę. Ze starego pnia, który nie jest użyteczny w żadne inny sposób, a jego wykopanie byłoby pracochłonne, wykonać można rzeźbę. Rzeźbę uzyskaną z pnia można zagospodarować jako miejsce na posadzenie rabat kwiatowych lub zasiać na niej trawnik.

Podsumowanie

Chcąc wybudować dom szkieletowy lub z bali musimy wykonać dokładny plan budowy oraz sporządzić kosztorys. Do wykonania domu z drewna warto wynająć firmę, która specjalizuje się w tym fachu. Pozyskanie drewna nie jest szczególnie skomplikowane. Istnieje wiele możliwość, poprzez które może je pozyskać. Najłatwiejszą z nich jest wynajęcie firmy, która buduje domy z bali, pod tak zwany klucz. Samodzielne kupno z tartaku jest jednak znacznie tańsze. Podczas budowy domu z bali pamiętać także musimy o tym, że dom spełniać musi wszelkie normy i wymogi, takie jak szczelność i izolacja cieplna. W budowie pomocną rzeczą będą dźwigi, które w sposób szybki i łatwy ułożą bale na wykonanej wcześniej konstrukcji. Pozostałe pnie po wycince mogą tworzyć dzieło sztuki. Odpowiednio sfrezowane stanowić będą miejsce na posadzenie kwiatów lub zasianie na nich trawy. Mogą być również miejscem do wypoczynku.

Dodaj komentarz