Odpowiednie przygotowanie terenu do budowy, jest ważne nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy budowlane. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednie przygotowanie terenu pod budowy usprawni prace budowle i ułatwi ich organizacje. Jak zatem należy przygotować teren pod budowę? Jakich formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami musimy dopełnić, a co będzie nam pomocne w trakcie samej budowy? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w tym artykule. 

Przygotowanie terenu budowy – formalności

plac budowyPrzygotowanie terenu pod budowę wiąże się nie tylko z rozplanowaniem odpowiedniego miejsca i wyznaczeniem stref w których będą odbywały się konkretne prace budowlane. Przygotowanie terenu budowy i sposoby w jakie teren ten powinniśmy zagospodarować w dużej mierze narzucone są prze obowiązujące przepisy. Wiąże się to z tym, że już same prace przygotowawcze uznaje się już za etap budowy. Według portalu www.wielkiebudowanie.pl w obręb przygotowania terenu pod budowę, a tym samym i samej budowy wchodzi wykonywanie prac z takiego zakresu jak:

  • geodezyjne wyznaczenie obiektów w terenie,
  • wyrównywanie terenu,
  • zagospodarowanie terenu budowy (budowa ogrodzeń, pomieszczeń sanitarnych, itd.)
  • doprowadzenie mediów.

Fakt, że prace tego typu uznawane są już w gruncie rzeczy za prace budowlane oznacza, że wykonywać je możemy dopiero w chwili kiedy uzyskamy pozwolenie na budowę. Ważne jest to by w momencie rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych odpowiednio zabezpieczyć teren budowy i tym samym wykonać zgodne z przepisami ogrodzenie.

Ogrodzenie placu budowy – co należy wiedzieć?

ogrodzenie paneloweNa portalu www.muratorplus.pl można przeczytać, że w myśl obowiązujących przepisów budowlanych w chwili rozpoczęcia prac budowlanych teren musi zostać zabezpieczony, czyli musi on zostać ogrodzony w taki sposób by osoby postronne nie miały wstępu na plac budowy. Teren można ogrodzić zarówno wykorzystując ogrodzenie tymczasowe jak i ogrodzenie docelowe. Niemniej warto pamiętać, że ogrodzenie stałe czyli takie ogrodzenie jak: ogrodzenie panelowe, ogrodzenie drewniane, wmurowane ogrodzenie z siatki może w trakcie budowy ulec uszkodzeniu, jak i może utrudniać wykonywania prac budowlanych. dlatego zwykle jednak zaleca się stosowanie ogrodzenia tymczasowego. Jako ogrodzenie tymczasowe mogą być wykorzystywane siatki leśne, mobilne ogrodzenia budowlane czy też zwykła siatka ogrodzeniowa. Należy jednak pamiętać o tym, że ogrodzenie musi być wykonane w taki sposób by nie stanowiło zagrożenia dla osób postronnych, jak i jego wysokość powinna mieć minimum 1,5 metra.

Prąd na budowie – jaki doprowadzić?

rozdzielnica budowlanaPrzygotowując teren pod budowę należy także zadbać o to by na jej teren doprowadzić odpowiednie media. W tym wypadku najważniejsze jest to by na czas budowy zapewnić stały dostęp prądu. Przy doprowadzaniu prądu na teren budowy warto wykorzystać takie rozwiązania jak rozdzielnica budowlana oraz agregaty. Rozwiązania wykorzystywane na budowie zarówno rozdzielnice jak i agregaty posiadają obudowy metalowe co sprawia, że są one odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a co za tym idzie, że mogą one być z powodzeniem stosowane na zewnątrz. Agregat prądotwórcze oraz rozdzielnia budowlana to praktyczne i wygodne rozwiązania, które umożliwiają nam rozpoczęcie budowy na długo przed tym zanim zastanie wykonane ogólne przyłączenie, niemniej należy się liczyć z tym, że zakup urządzeń tego typu to spora inwestycja.

Woda na budowie – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

zbiorniki na wodęZasadniczo doprowadzenie wody na budowę w większości przypadków nie jest obowiązkowe, jednak w czasie pracy na budowie konieczne zwykle jest wykorzystanie wody czy to na potrzeby samych pracowników czy też przy wykonywaniu niektórych pac budowlanych, takich jak choćby wylewanie fundamentów. Warto zatem przygotowując teren pod budowę pomyśleć o takich rozwiązaniach jak zbiorniki na wodę. Plastikowe zbiorniki na wodę nie są szczególnie kosztowne, a umożliwiają przechowywanie znacznej ilości wody bezpośrednio na placu budowy, dzięki czemu możliwe jest w razie potrzeby skorzystanie z niej. Omawiając kwestie wody na budowie warto także wspomnieć o zapewnianiu dostępu do toalet na terenie budowy. Najwygodniejszym rozwiązaniem na budowie są mobilne toalety typu toi-toi, których to nie trzeba podłączać do wody.

Na koniec kilka zdań:

Odpowiednie przygotowanie terenu do budowy pomoże nam uniknąć wielu problemów w czasie samej budowy jak i usprawni wszystkie prace. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie prace przygotowawcze uznawane są już za etap samej budowy, dlatego nim rozpoczniemy zagospodarowywanie ternu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. 


1 Komentarz

Maciek · 23 maja, 2017 o 9:38 am

Przede wszystkim taki teren trzeba ogrodzić! wtedy niepowołane osoby nie będą mogły się dostać na teren budowy. Wpłynie to na bezpieczeństwo osób postronnych, jak i na to, że nic nie będzie ginęło z terenu budowy.

Dodaj komentarz