Jak wykonać szklarnie ogrodową?

Warzywa i owoce pochodzące z własnego ogrodu, są przysmakiem wielu osób. To właśnie sposób ich uprawy sprawia, że posiadają wyrazisty smak i zapach. Aby móc się cieszyć ich smakiem konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków do ich wzrostu, jednym z rozwiązań może okazać się szklarnia ogrodowa. Jej zbudowanie umożliwi nam nie tylko uprawę najbardziej popularnych gatunków lecz także możliwość posiadania w niej roślin, które wymagają szczególnych warunków takich jak odpowiednia temperatura czy odpowiednia ilość światła. Jak zatem zbudować szklarnię ogrodową?

Własne warzywa i owoce czyli przydomowa szklarnia

szklarnia ogrodowaChcąc zająć się uprawą roślin na własnej działce, musimy być przygotowani, iż pomimo długich i ciepłych wiosennych dni mogą zdarzyć się przygruntowe przymrozki, które mogłyby zniszczyć nasze uprawy. Chcąc uniknąć takich sytuacji dobrym rozwiązaniem okazują się szklarnie ogrodowe.Według regiodom.pl są to niewielkie konstrukcje wykonane z aluminium lub poliwęglanu, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych konstrukcji wykonanych ze stali i szkła. Dużą ich zaletą jest właśnie trwała i lekka konstrukcja, która stanowi estetyczny element przestrzeni działki taką szklarnię można zakupić w większości supermarketów ze sprzętem ogrodniczym. Warto także zaznaczyć, iż jej montaż nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy, do postawienia takiej szklarni wystarczy jedynie jeden klucz do skręcenia wszystkich śrub. Szklarnie ogrodowe dzięki temu, że ich ściany wykonane zostały wykonane z płyt poliwęglanowych są także bardzo wytrzymałe, co sprawia, iż nie ma potrzeby rozbierania całej konstrukcji na zimę. Dodatkową zaletą płyt poliwęglanowych jest to, że posiadają kanały powietrzne, zapewniające odpowiednią izolację całej szklarni.

Właściwa regulacja okien – automatyczne systemy okienne

szklarnia ogrodowaOdpowiedni dostęp powietrza jest jednym z najważniejszych czynnikiem mającym wpływ na prawidłowy wzrost roślin. Aby mieć pewność, że będą miały one zapewnioną jego odpowiednią ilość w wielu szklarniach montuje się automat do otwierania okien w szklarni. Jest to urządzenie umożliwiające automatyczne otwieranie okien w zależności od temperatury, Jego działanie jest uzależnione od ustawienia mechanizmu regulacji temperatury, pod wpływem której okno zostanie otwarte lub zamknięte. Automat posiada teleskop do podnoszenia lub opuszczania okien. Jeśli chodzi o zakres pracy takiego automatu wynosi on od 15 do 30 stopni Celsjusza, od tej temperatury zależy kąt otwarcia okna. Decydując się na taki system otwierania okien w szklarni należy pamiętać aby nie były one dodatkowo zamykane na zasuwkę, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

Ochrona przed słońcem czyli zastosowanie siatek dzianych

szkalrniaKolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost roślin znajdujących się w szklarni, jest odpowiedni poziom nasłonecznienia. Niektóre rośliny są bardziej podatne na jego działanie. W celu ich ochrony stosowana jest siatka cieniująca. Jest to siatka wykonana z bardzo mocnych tworzyw sztucznych co sprawia, że idealnie chroni przed takimi czynnikami jak:

  • słońce,
  • wiatr,
  • deszcz,
  • grad.

Dzięki jej zastosowaniu rośliny w szklarniach ogrodowych są właściwie chronione przed palącym słońcem, które mogłoby negatywnie wpłynąć na ich prawidłowy rozwój. Warto także zaznaczyć, iż siatki cieniujące używane w szklarniach są zazwyczaj w kolorze zielonym co powoduje, iż nie wyróżniają się one na tle roślin. Posiadają one także specjalne uchwyty dzięki którym ich montaż jest bardzo prosty.

Odpowiednia ochrona upraw – zabezpieczenie upraw folią

szklarnia ogrodowaWedług www.sadyogrody.pl chcąc aby nasze rośliny były odpowiednio chronione przed nagłymi zmianami warunków atmosferycznych należy pomyśleć o zakupie odpowiednich akcesoriów dzięki, którym będziemy mogli zadbać o należyty stan upraw w naszej szklarni ogrodowej. Jednym z nich jest folia ogrodnicza. Taka folia jest wykonana z agrowłókniny co sprawia, że stanowi doskonałe zabezpieczenie między innymi przed przymrozkami. Posiada ona niski współczynnik przepuszczalności światła dzięki czemu okryte nią rośliny mają zapewnioną odpowiednią ilość światła. Folia ogrodnicza jest bardzo wytrzymała co powoduje, iż może być używana nawet przez cztery sezony. Taka folia może także okazać się dobrym materiałem do budowy dodatkowych tuneli.

W kwestii podsumowania

Własna szklarnia ogrodowa wymaga nie tylko odpowiedniej jej konstrukcji lecz także zastosowania wielu rozwiązań dzięki, którym uprawa roślin staje się łatwiejsza. Opisane powyżej elementy są bardzo ważnymi artykułami wyposażenia szklarni ogrodowych. Dobrze wykonana i wyposażona szklarnia zapewni nam możliwość uprawy wielu roślin, których smak będzie najlepszym wynagrodzeniem naszej ciężkiej pracy przy ich pielęgnacji.   

2 komentarze do “Jak wykonać szklarnie ogrodową?

  1. Tomek W.

    Szklarni również można wykonać samemu z kątowników czy prętów stalowych i specjalnej foli ogrodowej. Wiadomo, taka szklarnia nie wygląda tak estetycznie jak te kupne, jednak do uprawy roślin jest również bardzo dobra.

Dodaj komentarz