W naszych pięknych lasach grzyby znajdywane są coraz częściej. Nie chodzi jednak o obfitość, z jaką występują te smaczne – a czasami trujące – organizmy, lecz ich sezonowość. Nikt chyba nie przypuszczał, że klimat zmieni się tak bardzo, że świeże grzyby napotkamy nawet w środku zimy. Dzisiaj opowiemy o jednym z najbardziej szlachetnych przysmaków leśnych odstępów. Jak zbudowana jest grzybnia borowika sosnowego

Borowik sosnowy – bliski krewny szlachetnego kuzyna

grzybnia borowika sosnowegoW rodzaju Boletus znajdziemy wiele gatunków, z pozoru niewiele się różniących, grzybów. Mało kto wie, że borowikowa klasyfikacja obejmuje także podgrzybki, wśród których miłośnik polskich lasów odnajdzie np. popularnego zajączka. Każda grzybnia charakteryzuje się rurkowatym hymenoforem, wytwarzającym zarodniki. W zależności od starości obłocznia – bo tak inaczej nazywa się ta część grzyba – przybiera bladą lub ciemniejszą, oliwkowo-żółtą barwę. Podobnie ma się sytuacja z trzonem, kapeluszem i miąższem, ponieważ one również zmieniają kolor w trakcie cyklu życiowego grzybni. Rozglądając się za wyrośniętym borowikiem sosnowym – nazwa po łacinie brzmi Boletus pinophilus – na pewno zauważymy głęboką, czerwonobrązową lub fioletową barwę oraz pałkowaty trzon. Młodsi przedstawiciele tego gatunku mają raczej beczułkowatą lub jajowatą nóżkę, która jest dosyć jasna. Zagłębiając się w budowę tego grzyba, odkryjemy, że borowik sosnowy posiada nierówny kapelusz. Robi się on lepki podczas deszczu, a na starość jest coraz bardziej rozpostarty. Młodzi przedstawiciele tego gatunku zawierają biały miąższ, który z czasem staje się kremowobiały z charakterystycznym żółtym odcieniem. Gdzie występuje omawiany przez nas borowik? Jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj spotkamy go pod sosną, chociaż wchodzi w symbiozę również z bukiem. Gleba, na jakiej rośnie borowik sosnowy, jest kwaśna – taki odczyn ułatwia mikoryzę i rozwój osobnika. Przedstawicieli tego gatunku łatwo pomylić z jego szlachetnymi (Boletus edulis) i usiatkowanymi (B. aerus) kuzynami. Podobnie jak i wyżej wymienionych kapeluszowych przysmaków, grzybnia borowika sosnowego także jest jadalna.

Wybierając się do lasu po grzyby, warto szukać nie tylko standardowego prawdziwka, ale również innych gatunków. Jednym z najciekawszych zamienników grzyba dębowego w diecie jest właśnie borowik sosnowy. Jego obecność na stole potrafi urozmaicić wiele potraw, a znając zawiłości budowy tego gatunku, można go nawet odróżnić od bliskich kuzynów – w tym prawdziwka.