Ruch obrotowy w dowolnym pojeździe powstaje w wyniku działania siły, wywoływanej przez łożysko, w zależności od swojej budowy nazywane tocznym lub stożkowym. Zależy to głównie od sposobu działania danego łożyska, od tego czy obraca się czy tez przesuwa ruchem ślizgowym.

Budowa i sposób działania łożyska

łożyska toczne śląskŁożyska skonstruowane są zazwyczaj ze specjalnych pierścieni z dopasowanymi do nich bieżniami, a pomiędzy nimi znajdują się dodatkowo inne elementy toczne, w zależności od rodzaju łożyska mogą to być wałki, kulki czy igiełki. Za ich odpowiednie ułożenie względem siebie i właściwą pracę odpowiada część zwana koszykiem, która dodatkowo pomaga w utrzymaniu w jednej pozycji wszystkich części tocznych oraz prawidłowe ułożenie osi. Łożyska zbudowane są najczęściej z metali, takich jak stal czy mosiądz, a w bardziej wymagających zastosowaniach stosuje się te stopy uzupełnione dodatkowo laminatami i innymi składnikami wzmacniającymi. Przy wyborze odpowiednich łożysk trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jeżeli chcemy kupić odpowiedniej jakości łożyska toczne Śląsk jest regionem, w którym znajdziemy największą ilość producentów tych części. Ważnym czynnikiem są parametry techniczne łożysk – musimy wziąć pod uwagę między innymi parametry gabarytowe naszej maszyny, obciążenie, prędkość obrotową itp. Do tego nie wolno zapominać o sposobie przechowywania maszyny, częstotliwości jej używania czy jej ogólną konstrukcję.

Nie wolno zapominać o tym, że różne rodzaje łożysk stosuje się do różnego typu maszyn. Wałeczkowe stosuje się w przemyśle ciężkim, te ze stali kwasoodpornej – w przemyśle spożywczym, a toczne – na przykład w obrabiarkach. Kluczowe jest przemyślenie, jakim obciążeniom podlega pojazd, do którego chcemy kupić łożysko.

Kategorie: Maszyny