Laser – sukces XX wieku

Historia powszechna, jakkolwiek ciekawa by nie była, nie daje nam zbyt wielu pozytywnych świadectw na temat kondycji człowieka w dwudziestym wieku. Rzecz ma się zgoła inaczej, kiedy zacznie się śledzić ludzkie dokonania na arenie światowej nauki, gdyż jest to przestrzeń, z którą ubiegłe stulecie powinno być utożsamiane w pierwszej kolejności. Dwudziesty wiek dał nam m.in. laser.

Błyskawiczne cięcia laserowe

cięcie laseroweLaser jest obecnie wykorzystywany codziennie, czy to w czytnikach płyt, poligrafii, przesyłaniu energii, spawalnictwie i wielu, wielu innych sektorach przemysłu. Z jego możliwości korzysta też wojsko, medycyna, telekomunikacja, budownictwo czy szeroko pojęta branża rozrywkowa. Lasery są wykorzystywane na ogromną skalę i można śmiało powiedzieć, że zrewolucjonizowały rzeczywistość. Umożliwiły efektywną pracę z materiałami twardymi, których nie da się kształtować, ciąć i modelować innymi sposobami. To właśnie laser odpowiada za zdobienia i grawery np. na metalach i stalowych obiektach. Nie ma lepszego sposobu na szybkie i skuteczne przepołowienie twardego materiału niż cięcie laserowe. Co prawda podczas tego typu prac wykorzystuje się także ochronny gaz tnący (najczęściej jest to azot lub argon), chociaż jego przeznaczenie polega głównie na wspomaganiu samego cięcia. Gaz odpowiada za wydmuchiwanie stopionego materiału, zapobiega utlenianiu się ciętych powierzchni oraz spalaniu się materiałów łatwopalnych. Jego jedyną ingerencją w sam proces przecinania jest zwiększenie jego precyzji i przyspieszenie tempa. Nie jest żadną tajemnicą, że cięcia laserem nie wykonuje się w warunkach domowych. Zajmują się tym specjalnie przygotowane zakłady obróbki metali oraz stali, a sam proces przebiega pod okiem wyszkolonych specjalistów, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, gdy coś pójdzie nie po ich myśli. Obróbka tego typu jest dzisiaj niezwykle popularna i w pewnym zakresie zautomatyzowana, lecz nie może być całkowicie pozbawiona ludzkiej kontroli.

Dobrze jest czasem pomyśleć o tym, co dała nam przeszłość, tym bardziej że świadomość jej wpływu na współczesność jest dosyć istotnym elementem rozumiana naszego świata. Laser to fantastyczne urządzenie, dzięki któremu mamy praktycznie nieograniczoną możliwość w obróbce najtwardszych surowców. Ubiegłe stulecie pełne jest takich sukcesów, to tylko jeden z nich.