Od jakiegoś czasu dostrzec możemy w Polsce takie zjawisko, że coraz więcej osób zaczyna miewać problemy natury kardiologicznej. W szczególności tyczy się to nadciśnienia, które często jest przypadłością ludzi nie uprawiających sportu i mających dość stresujące życie. Na nasze szczęście obecnie prowadzone są zabiegi dzięki którym możemy w dużym stopniu się z nadciśnienia wyleczyć.

Suche kąpiele w CO2

kąpiel sucha w CO2Dwutlenek węgla nie jest raczej kojarzony zbyt dobrze. Jest to gaz wydalany przez nasz organizm podczas oddychania komórkowego. Dodatkowo wydziela się on podczas spalania i zatruwa tym samym otaczające nas środowisko. Niemniej jednak gaz ten może w dużym stopniu nam pomagać w walce z różnymi przypadłościami. Przykładem tego może być wspomniana już wcześniej choroba znana jako nadciśnienie. Jej leczenie obecnie bardzo często jest oparte o kąpiele w dwutlenku węgla. Na chwilę obecną wyróżnić możemy dwa główne rodzaje tego typu kąpieli. Mowa tu o kąpieli suchej oraz mokrej. Kąpiel sucha w CO2 jest zalecana głównie tym osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą uczestniczyć w kąpieli mokrej. Głównie jest ona zalecana osobom niepełnosprawnym oraz tym, którzy ulegli ciężkim wypadkom. Kąpiel ta polega na tym, że osoba uczestnicząca w zabiegu wchodzi do pomieszczenia, w którym znajduje się dwutlenek węgla na wysokości maksymalnie metra od podłoża. Jest to gaz schłodzony do temperatury mniejszej niż temperatura naszego ciała.

Cząsteczki dwutlenku węgla po kontakcie z naszą skórą zaczynają podrażniać receptory, które z kolei reagują w taki sposób, że pobudzają do działania nasz układ krwionośny. Efektem tego jest przyspieszenie pracy naszego serca czyli jednoczesne zwiększanie jego wydajności. Zabiegi te wpływają również znacznie na nasz układ oddechowy.