Zdrowa żywność – sklepów oferujących bio produkty jest coraz więcej, w internecie i przy ulicach polskich miast. Żywieniowa świadomość Polaków rośnie, a to przekłada się na zainteresowanie jedzeniem eko i aktywnym trybem życia. Dlatego nie ma się co dziwić, że oferta jest coraz szersza, a propozycje spędzania czasu aktywnie mogą nie zmieścić się w naszym kalendarzu, tak wiele się ich pojawia.

Zdrowe żywienie już od dziecka

zdrowa żywność produkty bezglutenoweŻywieniowe nawyki najlepiej budować już od najmłodszych lat. A dziecko wzór powinno widzieć w rodzicach. Także dlatego dorośli coraz częściej sięgają po ekologiczną żywność. Przy okazji warto podkreślić, że sklepy eko często proponują produkty bezglutenowe. Dzieciom w pierwszym roku życia należy wprowadzać do diety gluten, aby zapobiec uczuleniu na ten składnik. W przypadku nietolerancji albo osób z celiakią konieczna jest dieta bezglutenowa. Dlatego zdrowa żywność produkty bezglutenowe często znajdują się w sklepach bio obok siebie. Wracając do żywności ekologicznej, z pewnością jest lepsza dla ludzkiego organizmu. Nie zawiera ulepszaczy, pestycydów, metali czy wielu innych substancji, których pełno jest w produktach trafiających na półki sklepów. Przykład? Mięso, które więcej wartościowych składników będzie miało wówczas, jeśli pochodzi z hodowli ekologicznej. Choćby więcej białka, które jest jednym z kluczowych elementów odżywczych, więcej witamin i mniej tłuszczu – to argumenty za wyborem produktów eko. Także warzywa i owoce oferowane w sklepach z żywnością ekologiczną będą zdecydowanie lepszym wyborem. Zawierają mniej metali i pestycydów, a więcej antyoksydantów, które mają właściwości antynowotworowe. Już ten fakt powinien przekonać do odwiedzin stoiska ze zdrowym jedzeniem. Poza tym znajdziemy na nim wiele dodatków, jak płatki, bogaty w wapń amarantus czy komosa ryżowa.

Może i żywność spod znaku eko jest droższa, niż ta dostępna w ofercie zwykłych sklepów. Za zdrowie, nasze czy najbliższych, warto jednak zapłacić trochę więcej. I tak wyjdziemy „na plus”. Przy okazji pokażemy, że zależy nam na dobrym traktowaniu zwierząt. Te ze eko farm z pewnością są bowiem szczęśliwsze. Jeszcze jedna ważna kwestia. Podczas zakupów sprawdzajmy etykiety, opis produktów, oznaczenia czy certyfikaty. One też dają odpowiedź, czy mamy do czynienia ze zdrowym produktem.