Menopauza po czterdziestce

Każdy z nas się starzeje i nie ma na to lekarstwa. Kiedy jesteśmy młodzi, to nie myślimy o starości, bo jest bardzo odległa, ale kiedy zbliża się czterdziestka, to zaczynamy odczuwać skutki upływającego czasu. Kobiety mają ograniczone możliwości reprodukcyjne tak samo jak mężczyźni, jednak to one w bardziej odczuwalny sposób przechodzą menopauzę, która oznacza zakończenie ważnego etapu w życiu.

Metoda na poradzenie sobie z menopauzą

jak naturalnie radzić sobie z menopauzą po czterdziestceKobiety zostały stworzone do rodzenia dzieci i możliwość zajść w ciążę do momentu menopauzy, gdyż wtedy zanika miesiączka i przestają być produkowane komórki jajowe. Przeciętna kobieta jest w stanie wydać na świat zdrowe potomstwo do momentu aż osiągnie około czterdzieści lat, gdyż potem szanse drastycznie maleją i wielkimi krokami zbliża się menopauza. Kobiety często zastanawiają się jak naturalnie radzić sobie z menopauzą po czterdziestce, bo ma ona dość uciążliwe objawy. Do najczęściej wymienianych należą uderzenia gorąca, rozdrażnienie, zimne dreszcze, kłopoty z koncentracją, czy bezsenność. Można sobie z nią radzić farmakologicznie przy zastosowaniu terapii hormonalnej, albo stosując naturalne metody. Sposobem na uczucie rozpierającego gorąca może być eliminacja z diety alkoholi, ostrych potraw, czy rzucenie palenia, bo powodują one podnoszenie ciśnienia. Także zioła wpływają na poprawę tego stanu i należą do nich melisa, szałwia, czy mięta pieprzowa. Każdy sposób jest dobry, byleby przyniósł pożądany efekt. Wahania nastrojów często towarzyszą przy menopauzie i łatwo można sobie z nimi poradzić, przez prowadzenie aktywnego trybu życia. Warto uprawiać jakiś sport do późnych lat, aby móc systematycznie rozładowywać nagromadzone napięcie i utrzymać w dobrej formie ciało i umysł. Z menopauzą możemy też walczyć dietą, która będzie bogata w kiełki pszenicy, nasiona słonecznika, kaszę jęczmienną, czy siemię lniane, ponieważ zawierają one fitoestrogeny, które działają podobnie jak syntetyczne hormony podawane podczas terapii hormonalnej.

Właściwa metoda zawsze powinna być dobrana po konsultacji z lekarzem, który na podstawie wyników badań, oceni, który sposób przyniesie najlepsze efekty. Nie na każdą kobietę tak samo dobrze podziałają syntetyczne hormony, choć naturalnymi metodami każda może sobie pomóc w większym, lub mniejszym stopniu. Z menopauzą można żyć, trzeba jedynie nauczyć się łagodzić jej skutki.