Wszyscy kochamy nasze zwierzaki i chcemy dla nich jak najlepiej. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkiego, czego one potrzebują. Zwierzęta w różnym wieku, w różnej kondycji fizycznej, różnej płci nawet, czy wielkości, mają inne zapotrzebowania na przykład na składniki odżywcze, na ilość ruchu, czy nawet na ilość snu. Dlatego, żeby dobrze zadbać o naszego pupila, trzeba wiedzieć o tym jak najwięcej.

Czym karmić sukę gdy ma szczenięta?

karma dla suk szczennychSzczególnie duże znaczenie ma odżywianie, dlatego różne preparaty odżywcze dla zwierząt, na przykład dla psów, mają różny skład, żeby zapewnić naszym ulubieńcom zróżnicowany, ale i najbardziej dla nich odpowiedni pokarm. Czego innego potrzebować będzie przecież młody samiec, który dajmy na to uczestniczy w polowaniach, albo jest towarzyszem biegacza, a co innego potrzebne jest starszemu psu, który głównie leży na kanapie i daje się głaskać. Dlatego mamy specjalne karmy dla młodych psów, które mają inny skład niż na przykład karma dla suk szczennych. Wiadomo, że jeśli suka będzie miała szczenięta, to jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest inne, bo przecież nie tylko musi odżywić siebie, ale i rozwijające się w niej maluchy. Szczeniaki szybko rosną, więc na pewno w takiej karmie dla szczennej suczki musi być dużo białka tak, by nie brakło i dla przyszłej mamy. Poza tym są pewne minerały, które potrzebne są w takim okresie życia naszego pupila. No i na pewno wapń do budowy kości szczeniaków, no i żeby nie zabrakło go suczce. Ogólnie musi też ona po prostu więcej jeść, więc trzeba ją karmić regularnie i dbać o to, by zawsze miała wodę do picia. Szczenna suka musi się też wybiegać, musi przecież być silna, by te szczenięta urodzić. I nie należy zapominać o odpowiednim karmieniu, kiedy już szczeniaki są na świecie a nasza suczka je karmi.

Zawsze trzeba dbać o zwierzęta, ale są takie okresy w ich życiu, kiedy to dbanie powinno być szczególnie zwiększone, bo pieski potrzebują wtedy więcej opieki i troski. Właśnie takim okresem jest czas ciąży, kiedy to szczenna suka potrzebuje lepszego odżywiania i więcej spacerów. Dlatego dobrze jest się wtedy zaopatrzyć w odpowiednią karmę, która zapewni jej wszystko to, co jest potrzebne zarówno dla niej, jak i dla rozwijających się szczeniąt.

Kategorie: Zoologia