Ogrzewanie domu, ze względu na długie zimy, generuje zazwyczaj dość duże koszty. Każdemu zależy więc na tym, aby jak najbardziej je ograniczyć – dążymy do tego, aby eksploatacja systemów ogrzewania była jak najmniej kosztowna, ale przy tym efektywna, dlatego też coraz częściej decydujemy się na nowoczesne sposoby ogrzewania domu.

Ekologiczne ogrzewanie

ekogroszek paczkowanyTradycyjne ogrzewanie drewnem, choć jest naprawdę ekologiczne, bywa także mało efektywne – wystarczy, że materiał opałowy zamoknie, jego wilgotność się zwiększy, a już traci na wartości energetycznej. Wówczas musimy zużywać więcej drewna, aby uzyskać tę samą ilość ciepła, co przy drewnie suchym i odpowiednio przechowywanym. Ogrzewanie gazem ziemnym, choć również podczas spalania nie generuje zbyt wielu niebezpiecznych dla środowiska substancji, jest często zbyt drogie. A co z węglem kamiennym? Obecnie, obok jego tradycyjnej formy, według nettg.pl popularność zyskuje ekogroszek paczkowany. To drobne ziarna węgla, wielokrotnie przesiewane i przepłukiwane, aby uzyskać jak najwyższą wartość kaloryczną. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, pamiętajmy o tym, że ekogroszek sprawdza się najlepiej w nowoczesnych, automatycznych piecach retortowych. Do naszych zadań należy wówczas jedynie ustawienie temperatury, którą chcemy uzyskać – automat sam pobiera odpowiednią ilość paliwa. Drugą istotną sprawą jest to, w jaki sposób przechowywany jest ekogroszek. Jeżeli wybierzemy materiał przechowywany luzem, musimy liczyć się z tym, że w przeciągu dwóch miesięcy takiego składowania, jego wartość kaloryczna może spaść aż o 20%! Dlatego też najlepszym wyborem jest ekogroszek pakowany. Wówczas wszystkie jego walory zostają zachowane.

Tania eksploatacja

ogrzewanieKolejnym rozwiązaniem uwzględniającym obniżenie kosztów eksploatacji systemu grzewczego, jest wykorzystanie pieców akumulacyjnych. Grzejniki akumulacyjne elektryczne zostały zaprojektowane w ten sposób, aby pobierać energię w nocy – w czasie, kiedy obowiązuje tańsza taryfa energetyczna – a zebrana energia oddawana jest w postaci ciepła w ciągu dnia. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, gdyż podczas eksploatacji nie korzystamy z droższej taryfy. Grzejnik akumulacyjny opiera swoje działanie na cyrkulacji powietrza przez wnętrze pieca. W ofertach dostępne są grzejniki statyczne, jak i dynamiczne. Różnią się one między sobą parametrami – zaletą grzejnika akumulacyjnego statycznego jest jego niska cena, z kolei piece dynamiczne pozwalają na bardziej precyzyjną regulację temperatury, a także odznaczają się mniejszymi wymiarami, więc dobrze sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach.

Ogrzewanie podczerwienią

panel grzewczy na podczerwieńWśród nowoczesnych metod ogrzewania domu wymienić można także sposób wykorzystujący podczerwień. Niezbędny do tego jest panel grzewczy na podczerwień, który dostaniemy w wielu sklepach online. Promiennik zajmuje się przetwarzaniem energii elektrycznej w ciepło, które oddawane jest na zewnątrz pod postacią promieniowania podczerwonego. Ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w całym pomieszczeniu – każde miejsce jest jednakowo dogrzane, nie jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania, gdzie przy oknach jest zazwyczaj nieco chłodniej. Panele grzewcze ogrzewają ściany i meble, ale promienie (niewidoczne dla ludzkiego oka) padają też bezpośrednio na ludzi, co również wpływa na odczuwanie wyższej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień jest także ekonomiczne – emisja ciepła wymaga naprawdę krótkiego czasu nagrzewania. Szeroka oferta ogrzewania na podczerwień dostępna w sklepach internetowych sprawia, że możemy wybrać system naprawdę wysokiej jakości, który dobrze sprawdzi się podczas codziennego użytkowania.

Energia ze słońca

elektrownie wiatroweDo ogrzewania możemy wykorzystać także energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – na przykład z promieniowania słonecznego. To rozwiązanie, które jest stosowane głównie do ogrzewania wody użytkowej.  Na podstawie gramwzielone.pl można wykazać, że standardowe zestawy solarne proponowane przez producentów obejmują:

  • kolektory słoneczne,
  • odpowiedniej długości przewody,
  • regulator solarny z czujnikami temperatury,
  • zasobniki wody użytkowej,
  • grupy pompowe,
  • wymienniki z wężownicami.

System solarny wymaga jednak pieniężnej inwestycji – kosztuje bowiem dosyć sporo, jednak pamiętajmy o tym, że w ciągu lat koszty te na pewno nam się zwrócą – po zamontowaniu kolektorów słonecznych nie płacimy już za energię przeznaczoną do ogrzewania, w końcu pobieramy ją z promieni słonecznych.

Podsumowując

Jak widać, metod nowoczesnego ogrzewania domu jest naprawdę dużo – to od nas zależy wybór tego sposobu, który wydaje się nam przynosić największe korzyści: nie tylko w postaci efektywnego ogrzewania, ale także oszczędności dzięki taniej eksploatacji.


1 Komentarz

Andrzej z. · 28 lipca, 2017 o 8:36 am

Witam, tej zimy zainwestowałem w opisywany wyżej ekogroszek i na prawdę widzę różnice. Jest bardziej wydajny, warto było!

Dodaj komentarz