Coraz większa świadomość społeczeństwa, a co za tym idzie troska o środowisko naturalne powodują wycofywanie z użytku starszych urządzeń, które generują nadmierne zanieczyszczenia. Dotyczy to w szczególności kotłów grzewczych opalanych paliwami konwencjonalnymi takimi jak chociażby węgiel kamienny czy brunatny. W to miejsce pojawiają się nowe urządzenia posiadające znacznie wyższą sprawność i emitujące mniej zanieczyszczeń. Zaliczyć do nich można chociażby kotły gazowe czy na pellet.

Jak efektywnie pozyskać ciepło?

pompy ciepła łódzkieOprócz tego na terenie większości województw spotkać można również pompy ciepła, które wspomagają ogrzewanie budynków czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wiele tego typu urządzeń zainstalowanych jest na terenie województwa łódzkiego. Jest to spowodowane programami operacyjnymi, z których dostępne są fundusze na modernizację instalacji oraz budowę nowych w oparciu o odnawialne źródła energii. Oprócz tego wraz z upowszechnianiem się technologii rośnie sprawność tych rozwiązań, a także maleją koszty ich zakupu. Właśnie dlatego pompy ciepła łódzkie cieszą się dużym zainteresowaniem. Na takie rozwiązania decydują się zarówno prywatni jak i również instytucjonalni inwestorzy. Mogą być one instalowane zarówno w budynkach takich jak domy jednorodzinne jak i w biurowcach. Wszystko tak naprawdę zależy od wydajności pompy oraz systemów wspomagających. Warto bowiem mieć świadomość, że pompa ciepła jest urządzeniem, które jest w stanie dostarczyć określoną ilość energii. Reszta musi być dostarczona w postaci grzałek elektrycznych czy innych urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, które różnią się między sobą zasadą działania oraz docelowym sektorem zastosowania.

Dostępne są między innymi pompy z wymiennikami poziomymi lub pionowymi, które często nazywane są sondami. Oprócz tego w zależności od dolnego i górnego źródła stosowane są pompy: powietrze-powietrze, powietrze-woda i tym podobne. Właśnie dlatego do prawidłowego zaprojektowania i wykonania układu powinna być zaangażowana firma, która zajmuje się tymi zagadnieniami w swojej codziennej pracy. Tylko w pełni kompetentny podwykonawca jest w stanie wykorzystać w pełni potencjał miejsca, w którym jest ulokowany budynek. Właściwy dobór elementów pozwoli na długoletnią, niezawodną pracę.

Kategorie: Budownictwo