Odprowadzanie nieczystości – jak sobie z tym poradzić?

W miastach zwykle nie ma problemu z odprowadzaniem nieczystości, jednak poza terenami miejskimi, gdzie nie ma bezpośrednio możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej problem może być już większy. Jakie rozwiązania w takiej sytuacji warto zastosować? Oto kilka wskazówek jak usuwać domowe nieczystości bez przełączenia domu do ogólnej sieci kanalizacyjne.

Praktyczne rozwiązanie – szamba betonowe

SZAMBA BETONOWEWbrew temu co by się mogło wydawać dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy możliwości przyłączenia domu do ogólnej sieci kanalizacyjnej może okazać się szambo. Szamba betonowe to powszechnie znane rozwiązanie i choć wielu osobom może zdawać się nieco przestarzałe to jednak nadal ma ono sporo zalet. Pierwsza i oczywista to możliwość zastosowania w dowolnym miejscu tak na terenie miejskim jak i pozamiejskim. Po drugie samo szambo jako zbiornik na nieczystości jest bardzo trwałe, zwłaszcza jeśli jest to szamb betonowe, a co za tym idzie przez długi czas nie trzeba martwić się jego naprawami. Pewnym minusem jest konieczność regularnego oczyszczania szamba, jednak firm zajmujących się wywozem nieczystości jest naprawdę sporo, a co za tym idzie z wywozem nie powinno być żadnych problemów. Największym problemem jest jednak fakt, że przy średnim gospodarstwie domowym, gdzie konieczne jest wywożenie nieczystości około raz na trzy tygodnie, koszt utrzymania takiego szamba jest dość wysoki. Niemniej nadal jest to najlepsza opcja na usuwanie nieczystości z domu, jeśli nie mamy możliwości przyłączenia domu do ogólnej sieci kanalizacyjnej.

Budowa szamba – na co zwrócić uwagę?

szambo betonoweSama budowa szamba nie jest szczególnie trudnym zadaniem i zwykle nie zajmuje więcej niż jeden dzień. Na co jedna warto zwrócić uwagę przy niej? Z zasady szambo to bardzo prosta konstrukcja, zbiornik na nieczystości czy to w postaci szamba betonowego czy szamba wykonanego z tworzywa sztucznego umieszcza się w ziemi, doprowadzając do niego rury za pomocą których ściekają do szamba nieczystości z domu. Według www.muratorplus.pl same szamba mogą dostępne są w kilku rodzajach, takich jak:

  • szamba jednokomorowe,
  • szamba dwukomorowe,
  • szamba wielokomorowe.

Ich wybór uzależniony jest od wielkości gospodarstwa domowego jak i potrzeb samych domowników, jednak należy pamiętać o tym, że od tego jakiego rodzaju szambo wybierzemy będzie zależeć to na ile będzie ono dla nas praktyczne. Ponadto przy wyborze szamba warto uwzględnić jego jakość. Znany producent szamb betonowych, to zawsze jakaś gwarancja. Im wyższe jakościowo szambo tym możemy zakłada, że będzie ono trwalsze, a co za tym idzie i mniej kłopotliwe w eksploatacji.

Naprawa i konserwacja szamba

naprawa szambaSzambo jak wszyto w trakcie eksploatacja zaczyna się zużywać, a co za tym idzie jego parametru ulegają obniżeniu. Zwykle w przepadku zbiorników na nieczystości z czasem zaczyna pojawiać się problem z ich szczelnością, co może mieć negatywny wpływ na pobliskie środowisko jak i na nasz komfort mieszkaniowy. W takiej sytuacji należy zająć się naprawą szamba. Zwykle konieczne jest jego ponowne uszczelnienie, a co z tym się wiąże także i oczyszczenie. Wprawdzie hurtownia hydrauliczna powinna posiadać produkty do uszczelniania szamb, to jednak zwykle lepszym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie firmy, która za nas dokona potrzebnych napraw. Skorzystanie z usług profesjonalisty nie tylko sprawi, że czas naprawy będzie krótszy, ale także będziemy mieli gwarancje, że wykonane uszczelnienia będą długo trzymać, a kolejne naprawy nie będą szybko potrzebne.

Czyszczenie kanalizacji

CZYSZCZENIE KANALIZACJINależy pamiętać także i o tym, że na działanie szamba wpływa także i stan samej kanalizacji, a co za tym idzie konieczne jest także  regularne jej czyszczenie. W większości wypadków można to zrobić samodzielnie przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów dostępnych w takim miejscu jak choćby sklep hydrauliczny. Środki do udrażniania rur, mogą jednak nie pomóc kiedy kanalizacja jest mocno zatkana. Dzieje się tak zwykle, jeśli przez długi okres czasu o udrażnianie rur nikt nie dbał. W takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie takiego rozwiązania jakim jest ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji. Płukanie kanalizacji jest najpowszechniejszym sposobem czyszczenia rur. Odpowiedni dobór parametrów pracy w trakcie płukania kanalizacji pozwala na usunięcie zarówno osadów z samych rur, jak i cięższych elementów nawet takich jak zalegające szmaty, plastiki itd.

W kwestii podsumowania tematu

Wykorzystanie szamba do usuwania domowych nieczystości może być całkiem praktycznym rozwiązaniem, należy jedynie wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego montażu. Ważne jest także i to by pamiętać o regularnym opróżnianiu szamba i konieczności jego konserwacji.

1 thought on “Odprowadzanie nieczystości – jak sobie z tym poradzić?”

Dodaj komentarz