Zanim blacha falista na dobre zagościła na naszych dachach do ich pokrywania stosowano głównie materiał zwany eternitem. Do dnia dzisiejszego znaleźć możemy bardzo dużą ilość budynków, które wciąż pokryte są tym rodzajem materiału. Niemniej jednak na właścicielach takich budynków ciąży obecnie obowiązek wymiany poszycia dachowego.

Profesjonalna utylizacja eternitu

demontaż eternituTrudno powiedzieć skąd jakiś czas temu wzięła się moda na pokrywanie domów i budynków gospodarczych eternitem. Materiał ten wbrew pozorom nie był wcale taki łatwy do pozyskania ale mimo to większości osób się to udawało. Na chwilę obecną eternit jest już niedostępny w sprzedaży. Co więcej jest to materiał zakazany w budownictwie i konieczne jest jego usuwanie. Niemniej jednak pod żadnym pozorem demontaż eternitu nie może być realizowany przez osoby niewykwalifikowane i nie posiadające odpowiedniego sprzętu do przeprowadzania takich czynności. Podczas usuwania eternitu z dachu z jego powierzchni uwalniany jest bowiem pył bogaty w cząsteczki azbestu, który jak się okazało, ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Właśnie z tego powodu firmy zajmujące się profesjonalną utylizacją tegoż materiału używają specjalnych urządzeń odpowiadających za pochłanianie tychże cząstek. Zgodnie z polskim prawem mamy jeszcze kilkanaście lat na usunięcie eternitu z naszego dachu. Ustawodawca jako ostateczny termin ustalił rok 2032. Do tego momentu musimy azbest usunąć z naszego dachu w całości.

Usunięcie azbestu nie tyczy się jedynie usuwania go z budynków mieszkalnych. Bardzo często zdarza się, że azbestem pokrywane są również garaże czy różnego rodzaju obiekty gospodarcze. Z takich budowli również eternit będzie musiał zostać usunięty. Na chwilę obecną w naszym kraju działają jednak firmy zajmujące się na co dzień takimi czynnościami.