Jednym z najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych podczas budowy dużych założeń architektonicznych, są pręty zbrojeniowe, które stosować można również w produkcji elementów prefabrykowanych. Wykonane są ze specjalnego rodzaju stali o właściwościach ognioodpornych. Ich wygląd może się różnić w zależności od żebrowania na ich powierzchni. To oznacza klasę zastosowanego do ich produkcji stopu.

Produkcja stali a odporność prętów

stal żebrowanaWśród rodzajów prętów zbrojeniowych są trzy typy, do produkcji których użyta została stal żebrowana. Oznaczone są one nazwami A-II, A-III i A-IIIN. Każdy z nich stosowany jest w innym celu. Pierwsze, używane są jako zbrojenie nośne, drugie i trzecie jako główne. Przy czym należy zaznaczyć, że A-IIIN charakteryzuje się najwyższą trwałością z nich wszystkich. Wizualnie różnią się one od siebie jedynie rodzajem żebrowania. Wyjątkową trwałość stali nadaje warstwa martenzytu, która w procesie wałkowana wytwarza się na jej powierzchni. Dzięki temu pręty są odporne na rozciąganie i obciążenia. Nie są też podatne na powstawanie mikropęknięć, a jednocześnie możliwa jest ich obróbka na przykład spawalnicza. Wykazują się też bardzo dobrymi właściwościami ognioodpornymi. Dzięki temu stosuje się je chętnie w konstrukcjach żelbetowych. Nazwa żelazobetonu wzięła się właśnie od zastosowania szkieletu z prętów zbrojeniowych, który zalewany jest betonem.

Specjalny rodzaj stali walcowanej jest stosowany do produkcji prętów zbrojeniowych. Są one jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych, ze względu na to, że stanowią jeden z dwóch głównych elementów żelbetu. Są niezwykle trwałe i odporne nie tylko na obciążenia, ale także na działanie ognia, a ich trwałość zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji przez wiele lat.