Kleszcze to niewielkie pasożyty, które w ciągu jednej nocy mogą nawet kilkanaście razy zwiększyć swoje rozmiary. Żywią się one ludzką krwią i to właśnie dzięki niej stają się coraz większe. Kleszcze najczęściej znajdują się w koronach drzew i krzewów, w wysokich trawach, a także żywopłotach. To właśnie nawet na spacerze możemy stać się jego żywicielem.

Jak wykonać badanie kleszczy w kierunku chorób?

kleszcz badanieWiele osób myśli, że po ukąszeniu kleszcza jedynym naszym obowiązkiem jest skuteczne usunięcie go. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, ale uważamy, że jeśli objawy nie pojawiają się od razu to nie musimy się niczym martwić. Okazuje się jednak, że borelioza, czyli choroba przenoszona przez kleszcze, może nie dawać objawów od razu, a dopiero po jakimś czasie. Okres utajenia może trwać krótko lub też przedłużyć się do kilku miesięcy. Przez cały ten czas bakterie, które wywołują tę chorobę, będą namnażać się w naszym organizmie, aby w niespodziewanym momencie uderzyć. Warto jest więc wiedzieć, że obecnie mamy dostępne liczne badania, które są w stanie szybko wykryć niebezpieczne choroby. Jeśli chodzi o pasożyta jakim jest kleszcz badanie w kierunku chorób możemy wykonać od razu po jego usunięciu. Okazuje się, że wystarczy tylko usuniętego kleszcza umieścić w odpowiednim pojemniku, a następnie dostarczyć go do odpowiedniego punktu w laboratorium. Badanie wykonywane jest bardzo czułą metodą, która pozwoli uzyskać nam wyniki już w ciągu tygodnia.

Badanie kleszczy pozwala nam na szybką weryfikację tego, czy kleszcz, który nas ukąsił był zarażony boreliozą i w związku z tym możemy się zarazić, czy też nie był on nosicielem tych bakterii. Jeśli więc zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza to warto jest wiedzieć, że takie badania pozwalają nam szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.