Specjalistyczne poradnie dla dzieci – co oferują?

W przypadku dzieci bardzo ważne jest to by w porę wychwycić problemy w rozwoju fizycznym i wady wrodzone, co może pomóc ograniczyć ich negatywne skutki. Żaby jednak móc kontrolować to czy dziecko rozwija się prawidłowo należy wiedzieć, z pomocy jakich poradni należy korzystać najczęściej, a co za tym, idzie jakie są najczęstsze problemy zdrowotne u dzieci. W poniższym tekście postaramy się wskazać z jakim problemami u dzieci rodzice najczęściej się borykają i gdzie mogą szukać pomocy. 

Okulista – to podstawa

OKULISTAW dzisiejszych czasach, gdzie coraz większa liczba dzieci ma problemy ze wzrokiem lub też wady wrodzone w tym astygmatyzm, coraz ważniejsze staje się to by dostarczenie wcześnie zacząć korzystać z opieki okulistycznej. Na portalu dzidziusiowo.pl można znaleźć informację, że należy zwracać uwadze na takie zachowania jak mrużenie oczy czy ich tarcie. Jeśli dziecko ma bardzo niechlujne pismo lub problemu z rysowaniem, także może to wskazywać na problemy ze wzrokiem. W takiej sytuacji jeśli mamy tylko jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować się z okulistą. Należy jednak pamiętać o tym, że okulista dziecięcy powinien mieć odpowiednie podejście, a także że w poradni powinien znajdować się optyk, który zajmuje się doborem odpowiednich szkieł korekcyjny. W przypadku publicznych poradni bardzo często zdarza się, że z racji pośpiechu- mało czasu na jednego pacjenta, bardzo często szkła są dobierane niepoprawnie a samo podejście lekarza zostawia wiele do życzenia. Z tego powodu na pierwszą wizytę z dzieckiem u okulisty dobrze jest wybrać się prywatnie, wówczas mamy pewność, że dziecko do wizyt się nie zniechęci, ponieważ lekarz będzie miał odpowiednie podejście i poświęci pacjentowi dostatecznie dużo czasu.

Przepuklina pachwinowa u dzieci – co warto wiedzieć?

lekarz dziecięcyDość częstą przypadłością u dzieci jest przepuklina pachwinowa. Jest to zazwyczaj wrodzone schorzenie, który spowodowane jest wybrzuszeniem narządów wewnętrznych, najczęściej jelit. U dzieci schorzenie to objawia się poprzez pojawianie się miękkiego guzka w okolicy pachwiny, który zwykle uwidacznia się gdy dziecko płacze, a znika gdy się uspokaja. W przypadku gdy do czynienia mamy z przepuklina więznącą guzek pozostaje stale widoczny i jest bolesny w dotyku, a skóra nad nim może być zaczerwieniona. W obydwu przypadkach leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci jest konieczne i je jest to leczenie operacyjne. Przy czym w przypadku zwykłej przepukliny pachwinowej chirurg dziecięcy wybiera dogodny dla dziecka termin rozwoju, tak by zabieg był jak najmniej ryzykowny. W przypadku przepukliny więznącej konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie zabiegu. Samo badanie potwierdzające lub wykluczające przepuklinę pachwinową u dzieci jest bezbolesne i bardzo proste do przeprowadzenie, dlatego jeśli podejrzewana jest przepuklina należy bezzwłocznie umówić się na wizytę.

Moczenie u dzieci – jak rozwiązać problem?

MOCZENIE U DZIECIMoczenie u dzieci jest obecnie bardzo dużym problemem i dotyczy blisko 14% dzieci w wieku powyżej 5 lat. Przy czym o ile we wcześniejszym wieku moczenie nocne u dzieci można uznać za normalne, o tyle w wieku powyżej pięciu lat uznaje się to już  za problem, a co za tym idzie jeśli jest dość nasilone zjawisko to ważne jest to by udać się z dzieckiem na konsultacje lekarską. Problemy z nocnym moczeniem u dzieci leczy zwykle poradnia urologiczna przy czym należy zaznaczyć, że do przyczyn moczenia nocnego zalicza się takie jak:

  • choroby dróg moczowych
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzeniami emocjonalnymi (stres)

Jeśli urolog dziecięcy wykluczy pierwsze dwie przyczyny moczeń nocnych, to potrzebna będzie konsultacja psychologiczne, ponieważ winne mogą być zaburzenia emocjonalne. Podjęcie w porę leczenia jest ważne nie tylko dlatego, że moczenia nocne to problem dla całej rodziny, a także dolegliwość, która negatywnie wpływa na samoocena dziecka, ale także udowodnione zostało, że jeśli człowiek w okresie dziecięcym ma problem z nietrzymaniem moczu to istnieje duża szansa, że i w życiu dorosłym będzie mieć takie problemy.

Alergolog i dermatolog – kiedy udać się z dzieckiem?

ALERGOLOGWedług artykułów na portalu portalzdrowiadziecka.pl choroby alergiczne w tym także choroby skórne są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne u dzieci. Na jakie objawy zatem należy zwracać uwagę? Nieustający katar czy łzawienie oczu mogą świadczyć o uczuleniu na różne alergeny, najczęściej są to pyłki drzew i trwa, sierść zwierząt a także coraz częściej jedzenie, przy czym alergia pokarmowa może także objawiać się opuchlizną języka czy ust. Duszący kaszel, który występuje np. po wysiłku może wskazywać na problemy natury astmatycznej. Najpopularniejsze są jednak choroby skórne, które objawiać się mogą pokrzywką, czyli czerwonym rumieniem na skórze, wypadaniem włosów u dzieci czy też nadmiernym drapaniem się będącym wynikiem świądu skóry. Jeśli zaobserwujemy u dziecka takie objawy, które nie będą samoistnie ustępować to należy udać się na konsultacje.

Podsumowanie

Specjalistyczne poradnie dla dzieci umożliwiają monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka i pozwalają na ograniczenie czy też wyeliminowanie różnego rodzaju problemów zdrowotnych, z którymi boryka się coraz większa liczba dzieci. Należy jednak wiedzieć z jakich poradni najczęściej się korzysta i na jakie objawy należy zwracać uwagę by dostatecznie wcześnie podjąć leczenie.

Dodaj komentarz