Bardzo dużo osób ogrzewa swoje domy przy użyciu drewna. Ten materiał opałowy znany jest nam od bardzo dawna. Niemniej jednak przygotowywanie drewna na zimę to bardzo trudne zadanie i wymaga sporego zaangażowania. Najbardziej czasochłonne jest rąbanie drewna oraz jego składowanie w odpowiedni sposób. Często do rąbania używa się siekiery ale są również dostępne inne metody. 

Nowoczesny rębak hydrauliczny

rębakiDrewno jest materiałem, który do ogrzewania używany jest od tysięcy lat. Niemniej jednak niegdyś przygotowywanie drewna było znacznie trudniejsze niż obecnie. Korzystano głównie z ręcznych pił i prowizorycznych siekier. Natomiast obecnie mamy możliwość korzystania z pił spalinowych a siekiery powoli zostają w pełni wypierane przez bardziej skuteczny sprzęt. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach jakimi są rębaki. Urządzenia te są zasilane przy użyciu energii elektrycznej. Prąd zasila pompy hydrauliczne wbudowane w te urządzenia. Dzięki temu możliwe jest szybkie podnoszenie oraz opuszczanie ostrza tnącego drewno na mniejsze kawałki. W przeciwieństwie do siekier, w rębakach nie występuje zjawisko dynamicznego uderzania o powierzchnię drewnianych klocków. W urządzeniach jakimi są rębaki kluczową rolę odgrywa nacisk a nie dynamiczny ruch. Niektóre nowoczesne rębaki są w stanie generować nacisk wynoszący nawet kilkanaście ton. Pod takim naporem nie ma szans by drewno nie pękło na mniejsze kawałki.

Ogólnie rzecz biorąc rębaki w dużym stopniu ułatwiają nam życie. Proces przygotowywania drewna na zimę przy udziale rębaków jest o wiele szybszy. Nie musimy męczyć się z siekierami przez długi czas. Korzystanie z rębaków staje się z każdym dniem coraz bardziej popularne. Obecnie rębaki zakupić możemy w niemalże każdym markecie ogrodniczym. 

Kategorie: Maszyny