Sprężarki śrubowe i pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Sprężarki na dzień dzisiejszy są dość powszechnie wykorzystywanymi urządzeniami w  wielu różnych branżach. Wybór urządzeń tego typu powinien jednak być podyktowany względami praktycznymi, budżetem oraz rodzajem zadań do jakich ma być ono wykorzystywane. Zasadniczo przy dokonywaniu wybory należy wziąć  pod uwagę podstawowe rodzaje sprężarek, mianowicie sprężarki śrubowe, łopatkowe oraz tłokowe. Co o nich warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w tym artykule.

Sprężarki – ogólna charakterystyka

spręzarkaSprężarki to w ogólnym rozumieniu urządzenia elektryczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia powietrza lub cieczy i tym samym wymuszenie ich sprawnego przepływu. Urządzenia tego typu wykorzystuje się zarówno na szeroką skalę w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych. Według portalu inzynieria.com/sprezarki wyróżniamy trzy rodzaje sprężarek, takie jak:

  • sprężarki śrubowe,
  • sprężarki łopatkowe,
  • sprężarki tłokowe.

Różnią się one między sobą nieco zasadą działania jak i zastosowaniem, dlatego warto znać ich charakterystykę by wiedzieć, którego z tych rozwiązań najbardziej potrzebujemy i które w naszych warunkach okaże się najbardziej wydajne. Warto jednak zaznaczyć, że sprężarki łopatkowe po woli wychodzą z użycia z racji tego, że zapewniają one dostęp do niskiej jakości powietrza oraz z racji tego, że ich praca jest dość hałaśliwa, a co za tym idzie w większości sytuacji są one zastępowane przez sprężarki śrubowe lub łopatkowe, przy czym nadal pozostają one najtańszym dostępnym rozwiązaniem.

Sprężarki  śrubowe – najpopularniejsze rozwiązanie

SPRĘŻARKI ŚRUBOWENa dzień dzisiejszy sprężarki śrubowe są najpowszechniej wykorzystywane. Sprężarki śrubowe dostarczają o wiele lepszej jakości powietrze niż te tłokowe, dodatkowo koszty ich eksploatacji są także niższe w porównaniu z sprężarkami tłokowymi. Niemniej zakup tego typu urządzenia może być od 2 do nawet 5 razy droższy w zależności od modelu jak i producenta,  a co za tym idzie ten rodzaj sprężarek jest wart uwagi w sytuacjach, gdy urządzenie ma być wykorzystywane często i przez długi okres czasu. Nie bez znaczenia w tym wypadku pozostaje także fakt, że serwis sprężarek śrubowych jest obecnie ogólnie dostępny, a sama trwałość sprężarek wiąże się z tym jak został wykonany stopnień śrubowania, dzięki czemu są to względnie bezawaryjne urządzenia.  Warto także wiedzieć, że urządzenia tego typu z racji sposobu ich działania są dość energożerne, co za tym idzie ich wybór wiąże się z wyższymi kosztami wytwarzania sprężonego powietrza.

Sprężarki łopatkowe – czy warto?

SPRĘŻARKI ŚRUBOWENa podstawie informacji zawartych na portalu portalautomatyki.pl, sprężarki łopatkowe nadal pozostają dość mało popularnym rozwiązaniem, głównie z racji tego, że  na polskim runku nadal pozostaje mało sprzedawców tego rodzaju kompresorów, a co za tym idzie cena tego urządzenia jest znacząca wyższa niż w przypadku dwóch pozostałych omawianych tu rozwiązań. Niemniej należy także zaznaczyć, że trwałość tych urządzeń z racji ich konstrukcji i sposobu działania, gdzie śmigło obraca się stosunkowo wolno, jest najdłuższa. Przy tym jednak usługi serwisowe, jeśli chodzi o sprężarki łopatkowe są nadal dość mało dostępne z racji tego, że  samych serwisów jak i części zamiennych do tych sprężarek jest stosunkowo mało. Jakość powietrza dostarczana przez tego rodzaju urządzenia natomiast jest porównywalna do sprężarek śrubowych. Wszystko to sprawia, że sprężarki łopatkowe wybierane są wszędzie tam gdzie wymagany jest długi czas pracy urządzenia.

Wybór sprężarki – a możliwość przyłączenia dodatkowych urządzeń

spręzarkaPrzy wyborze sprężarki należy wziąć pod uwagę nie tylko jej rodzaj, ale także i to w jaki sposób ma być ona wykorzystywana. Sprężarka z zasady jest urządzeniem, które może pracować samodzielne lub też w połączeniu z różnymi narzędziami pneumatycznymi takimi jak choćby przewody pneumatyczne. Przy czym jeśli ma ona zostać przyłączona do narzędzi pneumatycznych dobrane muszą zostać także odpowiednie łączniki – szybkozłączki pneumatyczne, których także wyróżnia się kilka rodzajów. Ponadto sprężarki także mogą być podłączone do dużych maszyn produkcyjnych. Warto pamiętać jednak o tym, że sprężarki o mniejszej mocy zwykle nie są wstanie współpracować z większymi maszynami.

Podsumowując

Obecnie na rynku dostępów jest wiele modeli sprężarek, które mają szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwie domowym jak i w przemyśle, by jednak wybrać poprawnie kompresor należy wiedzieć czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje i do jakich zadań są one przede wszystkim przeznaczone. Pamiętajmy jednak o tym by przy wyborze brać pod uwagę nie tylko rodzaj sprężarki, ale także i takie elementy jak koszt serwisu, możliwość przyłączenie dodatkowych urządzeń czy dostępność części zamiennych. 

2 thoughts on “Sprężarki śrubowe i pneumatyczne – co warto o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz