Ukąsił cię kleszcz? Warto go zbadać

Rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Obowiązek ich rejestrowania wprowadzono ponad 20 lat temu. Od tego czasu liczba zachorowań wzrosła sześciokrotnie. Niektóre źródła szacują, że rzeczywistych przypadków choroby może być kilkakrotnie więcej. Przyczyną boreliozy jest ukąszenie przez kleszcza, które może doprowadzić do poważnych powikłań. Głównymi objawami choroby są: rumień, uczucie zmęczenia, bóle mięśni, sztywność mięśni i stawów, gorączka i zawroty głowy.

Zbadajmy siebie i kleszcza na boreliozę

badanie kleszcza na boreliozę Jeśli zauważymy kleszcza wgryzionego w naszą skórę, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Warto jednak wykonać badanie kleszcza na boreliozę. Pamiętajmy, jeżeli zlekceważymy ugryzienie przez kleszcza, może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Brak diagnostyki, w tym także badania kleszcza na boreliozę, grozi powikłaniami w układzie nerwowym i kostnym czy problemy z sercem. Pamiętajmy, że borelioza może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, a dopiero później się uaktywnić. Niezauważona i nieleczona często prowadzi do zapalenia opon mózgowych lub mózgu, a także uszkodzenia nerwu twarzowego. Zdarza się, iż borelioza wpływa na funkcjonowanie serca. Zaburzenia pracy mięśnia sercowego zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach, ale mogą też doprowadzić do niewydolności. Zapalenie stawów to kolejny skutek nieleczonej boreliozy. Z wykorzystaniem antybiotyków dolegliwości najczęściej ustępują, choć zdarzają się zniekształcenia stawu. Badanie kleszcza na boreliozę wykonuje coraz więcej laboratoriów w Polsce. Kleszcza należy usunąć ze skóry i umieścić w pojemniku, można też zalać go wysokoprocentowym alkoholem. W ciągu dwóch dni powinno się go przekazać do laboratorium. Możliwe jest również zamrożenie i późniejsze dostarczenie do punktu pobrań.

Aby uniknąć zakażenia boreliozą, należy unikać miejsc, w których pojawiają się kleszcze, czyli lasów, łąk, polan. Kleszcze żerują głównie w trawie, na liściach i gałęziach. Jeżeli zauważymy drapieżnika wgryzionego w naszą skórę, jak najszybciej starajmy się go usunąć, nie drażniąc przy tym np. alkoholem czy masłem, bo wówczas, zdenerwowany kleszcz, wypluwa swój jad do ludzkiego organizmu. Pamiętajmy również o obserwowaniu skóry. Jeżeli pojawi się rumień, będzie to objaw boreliozy.