Skup samochodów, zwłaszcza powypadkowych do kasacji, okazał się całkiem dochodowym zajęciem, głównie ze względu na duży popyt na używane części zamienne. Nie mogliśmy narzekać na brak klientów, głównie dlatego że byliśmy jedną z nielicznych tego typu firm w okolicy, więc obieg części był dość duży. Jednak największym naszym problemem było zawsze przetransportowanie wraku z miejsca wypadku do warsztatu.

Lekka przyczepa z lawetą

lawety do przewozu samochodówNajczęściej, w razie konieczności przewozu samochodów z miejsca wypadku korzystaliśmy z usług pomocy drogowej, gdyż jakiś czas temu zawarliśmy umowę ze służbami drogowymi, które dostarczały nam rozbite samochody do złomowania. Jednak umowa była dość kosztowna, więc zaczęliśmy zastanawiać się nad zakupem własnego samochodu transportowego. Wóz z lawetą jednak był dość dużą inwestycją, na którą nie było nas stać w tym konkretnym momencie, choć na szczęście jeden z mechaników zaproponował zakup podczepianej lawety do przewozu samochodów. Dzięki temu, nie musielibyśmy inwestować w nowy samochód, bez problemu mogąc transportować wraki do warsztatu z pomocą większego wozu dostawczego, ale również zrezygnować z usług pomocy drogowej i tym samym znacznie powiększyć budżet. Na nasze szczęście, przyczep z lawetami była dostępna cała masa, a różniły się od siebie przede wszystkim wielkością, ładownością i zabezpieczeniami. Najmniejsze z nich, dokładnie takie jakie nas interesowały, mogły być bez trudu ciągnięte przez duży samochód dostawczy. Ich ładowność była na tyle duża, iż mogliśmy na nie załadować każdy powypadkowy samochód, oprócz pojazdów ciężarowych. Większe przyczepy za to posiadały więcej miejsca i większą ładowność, aczkolwiek były cięższe i głównie przeznaczone były do użytku z samochodami ciężarowymi.

Przyczepa z lawetą była znacznie mniejszą inwestycją niż samochód do transportu pojazdów przeznaczonych do kasacji, a dzięki możliwości rezygnacji z kosztownej umowy, udało nam się znacznie powiększyć zyski w firmie. Zakup lawety umożliwił nam również dodanie odbioru samochodu od klienta do listy usług, co było kolejną rzeczą z którą zwykle miewaliśmy problemy. Mając porządną lawetę do transportu, mogliśmy jednak znacznie rozszerzyć działalność firmy i zacząć działać na większą skalę niż dotychczas.