Wykorzystanie źródeł odnawialnej energii staje się w Polsce coraz to popularniejsze. Warto jednak wiedzieć, że możliwości jeśli chodzi o pozyskanie tak zwanej zielonej energii mamy naprawdę sporo. Jednym z mniej rozpowszechnionych rozwiązań w naszym kraju jest przydomowa elektrownia wiatrowa? Skąd bierze się niska popularność tego rozwiązania, co warto o nim wiedzieć i czy rozwiązanie to sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Własna elektrownia wiatrowa – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie własne elektrownie wiatrowe są rozwiązaniem dość rzadko wykorzystywanym w Polsce. Fakt ten wynika w dużej mierze z tego, że jeśli chodzi o budowę takiej elektrowni to jest sporo ograniczeń, które mogą wpłynąć negatywnie na jej efektywność. Ponadto wydajność działania takiej elektrowni jest dość zmienna, w elektrownie wiatrowezależności od panujących warunków atmosferycznych. Nie oznacza to jednak, że elektrownia wiatrowa nie może być korzystnym rozwiązaniem. Za nim się jednak na nią zdecydujemy warto wiedzieć, że na jej efektywność według artykułów na portalu gramwzielone.pl wpływ mają takie czynniki jak:

  • sposób ukształtowanie terenu (góry, wzgórza, skarpy, doliny),
  • intensywność wiatru na danym obszarze,
  • przeszkody obecne na danym obszarze (budynki, drzewa).

Co oznacza, że w praktyce własna elektrownia wiatrowa najlepiej sprawdza się w przypadku obiektów wolnostojących, które zlokalizowane są na względnie otwartym obszarze pozbawionym przeszkód. Fakt, że efektywność takiej elektrowni jest zmienna oznacza, że rozwiązanie to zwykle wykorzystywane jest jako dodatkowe źródło energii, które pozwala na częściowe uniezależnienie się od dostaw prądu i tym samym na obniżenie wysokości rachunków za prąd. Zaleta tego rozwiązania jest natomiast fakt, że wytwarzaną energię przez przydomowe turbiny można przechowywać, dzięki czemu jej nadwyżki mogą być wykorzystywane w dni, w które efektywność działania elektrowni wiatrowej jest mniejsza. Dla wszystkich osób zainteresowanych tym rozwiązaniem bardzo ważny jest fakt, że na budowę elektrowni wiatrowej konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia jak i to, że musi ona zostać poprawnie oznakowana. Przymus ten podyktowany jest przede wszystkim wysokością konstrukcji, która może stanowić zagrożenie dla samolotów.

Zjawisko migotania cieni – z czym się wiąże?

elektrownie wiatroweJeśli chodzi o elektrownie wiatrowe to mogło nam się obić o uszy, że dość dużym problemem, jeśli chodzi o ich użytkowanie jest zjawisko migotania cieni. Czym jest to zjawisko? Zasadniczo migotanie cieni jest zjawiskiem, które może występować w najbliżej okolicy wiatraków. Należy jednak wskazać, że żadne z prowadzonych nad tym zjawiskiem badań nie wskazało by było ono w jakikolwiek sposób szkodliwe dla osób mieszkających w zasięgu jego występowania. Przy czym faktem jednak jest, że zjawisko to może być w pewnych sytuacjach – jeśli jest ono dość nasilone, męczące. W związku z czym konieczna jest analiza migotania cienia przed wybudowaniem elektrowni wiatrowej. Analiza migotania cienia uwzględnia różne czynniki, które mogą wpłynąć na to jak intensywne będzie to zjawisko, przy czym podstawą do jej wykonania jest zawsze analiza przestrzenna, która powinna ją poprzedzać.

Efektywność elektrowni wiatrowej

elektrownie wiatroweJak już wspomnieliśmy na efektywność elektrowni wiatrowej przekłada się całkiem sporo czynników, a co za tym idzie nim zdecyduję się na jej wybudowanie konieczne jest przeprowadzenie badań, które to pozwolą na określenie tego jak w naszych warunkach będzie się ona sprawdzać. Badaniem, które powinno zostać przeprowadzone jest analiza produktywności. Na podstawie www.odnawialnezrodlaenergii.pl takie badanie przeprowadza się w postaci kolejnych etapów na podstawie których to szacuje się czy efektywność turbiny wiatrakowej będzie na dobrym poziomie i czy będzie ona dostosowana do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego.

Turbiny pionowe czy poziome – jakie wybrać?

elektrownie wiatroweOstatnią kwestią jaką należy uwzględnić rozważając inwestycje w przydomową elektrownie jest rodzaj turbiny. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rodzaj turbiny w zależności od miejsca w którym położony jest budynek wpływa na wydajność całego systemu. I tak poziome elektrownie są obecnie rozwiązaniem popularniejszym przy czym nie koniecznie zawsze lepszym. Ten rodzaj turbin by produkował efektywnie własny prąd musi być nastawiony odpowiednio na kierunek wiatru. Dodatkowo przy bardzo dużych podmuchach wiatru nie można z nich korzystać, co niekorzystanie wpływa na ich wydajność. Turbiny wiatrowe pionowe mają natomiast tę zaletę, że działa bez względu na kierunek wiatru, a co za tym idzie są one także i zwykle łatwiejsze w montażu i tańsze. Dzięki czemu wiatraki pionowe dobrze sprawdzają się jako elektrownie przydomowe, przy czym warto pamiętać o tym, że są one niższe, przez co działają one w oparciu o słabsze podmuchy wiatru. To który rodzaj turbin jest lepszy pozostaje raczej kwestią dość indywidualną, która trzeba zawsze dokładnie rozważyć w przypadku każdego domu.

Podsumowując temat

Turbiny wiatrowe w wielu sytuacjach wbrew temu co by się mogło nam wydawać, mogą być całkiem wygodnym rozwiązaniem pozwalającym nam pozyskać własny prąd. Niemniej należy pamiętać o tym, że jest to dość złożona inwestycja, dlatego trzeba dobrze rozważyć wszystkie wady i zalety tego systemu w odniesieniu do naszego gospodarstwa domowego i jego specyfiki. 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz