Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Kąpiemy się w niej, robimy makijaż, ale do tego często jest dla nas miejscem do relaksu, jeśli posiadamy dużą wannę albo prysznic z hydromasażem. Oświetlenie w łazience ma więc duże znaczenie dla komfortu korzystania z pomieszczenia, dlatego też warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Lampy w naszej łazience

oświetlenie łazienkoweJeśli posiadamy mieszkanie w bloku, to nasza łazienka jest raczej pomieszczeniem bardzo małym. W takim przypadku wybór oświetlenia nie będzie sprawiał trudności, ponieważ wystarczy, jeśli zdecydujemy się na dwa kinkiety, po jednym z każdej strony łazienkowego lustra. Powinny one dawać jasne światło, nie zbyt ostre, i raczej w kolorze neutralnym. Ostre, zimnej barwy światło nie sprzyja robieniu makijażu; w takim oświetleniu wyglądamy nienaturalnie. Jeśli łazienka jest nieco większa, to dookoła lustra może znaleźć się kilka-kilkanaście różnych punktów świetlnych, dzięki czemu poczujemy się jak gwiazda filmowa w swojej garderobie. Dodatkowym oświetleniem w takim przypadku może być lampa sufitowa. Jeśli, jak wspomniano wyżej, nasza łazienka to dla nas strefa relaksu, warto również pod tym kątem dobrać oświetlenie łazienkowe. Można wybrać takie lampy, które pozwalają na stopniowanie jasności światła (lub zmianę jego koloru), tak aby w czasie długiej kąpieli w wannie w naszej łazience panował przyjemny półmrok. Innym sposobem na osiągnięcie dobrego efektu jest posiadanie kilku różnych źródeł światła, które można zapalać niezależnie od siebie.

Oczywiście, jest jeszcze jeden, najbardziej klasyczny sposób na nastrojowe oświetlenie łazienki: świeczki. Można wybrać zwykłe podgrzewacze albo duże zapachowe świece w dekoracyjnych słojach. Przede wszystkim jednak zadbajmy o bezpieczeństwo w czasie ich stosowania, a jeśli naprawdę obawiamy się ognia, to lepiej będzie zostać przy zwykłych lampach jako jedynym źródle oświetlenia.