Wielu klientów kantorów stacjonarnych nie zdaje sobie do końca sprawę z tego, że można sporo na takich transakcjach walutowych zaoszczędzić. Można przede wszystkim skorzystać z kantorów internetowych, gdzie kursy są korzystniejsze, ale przede wszystkim zmieniają się one online. Nie wszyscy mają jednak przekonanie do korzystania z kantorów online. Korzystając z tradycyjnego kantoru koniecznie trzeba negocjować cenę. Zawsze można negocjować i zaoszczędzić.

Skąd się bierze cena wymieniania waluty?

wymiana walut WarszawaJednym z najtrudniejszych pytań jest to dotyczące ceny wymieniania waluty. Skąd ta cena w kantorach się w ogóle bierze? Czy jest to czyjeś widzimisię czy może ma to jakieś rynkowe uzasadnienie? Ceny walut to nic innego jak możliwości nabywcze jednej waluty względem drugiej. Wszystkie kursy walutowe ustalane są w stosunku do najsilniejszych walut świata, czyli walut bazowych. Wszystko inne związane z kursami walut to już czynniki ekonomiczne i obliczenia finansistów najlepiej się na tym znających. W każdym razie wymiana walut Warszawa wiąże się też nieuchronnie z pojęciem spreadu, czyli różnicy pomiędzy kosztem waluty a ceną jej sprzedaży. To jakby marża na danej walucie. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, że w kantorach tradycyjnych te kursy walut są ze sporym zapasem względem tego, jakie mogły by być. Jeśli więc kantor sprzedaje walutę w danej cenie to zawsze możemy zapytać o możliwość obniżenia tej ceny. Powinniśmy próbować uzyskać kurs waluty chociażby zbliżony do tego, który możemy znaleźć w kantorze internetowym. Jeśli w internecie mamy walutę o trzy grosze tańszą aniżeli w stacjonarnym kantorze to powinniśmy przynajmniej jeden grosz na tej cenie kantorowej urwać. Zawsze warto negocjować cenę w tradycyjnych kantorach, a już na pewno wówczas, kiedy wymieniamy większą kwotę gotówki.

Im większą kwotę gotówki chcemy nabyć w obcej walucie tym niższy powinniśmy wynegocjować kurs. I odwrotnie, czyli przy sprzedaży obcej waluty powinniśmy dostać za nią jak najwięcej złotówek. Chcąc dobrze negocjować walutę pamiętajmy, że kurs sprzedaży negocjujemy w dół, a kurs kupna negocjujemy w górę. Wtedy mamy szansę na takiej transakcji zarobić więcej. Zawsze warto jest odnosić się do cen w kantorach online. To może tylko i wyłącznie pomóc w negocjacjach.