Motocykle Jawy zna chyba każdy, kto w czasach młodości zachciał sprawić sobie motor, a nie miał środków na nowoczesną, drogą maszynę. Jawy były motorami o przystępnej cenie, dobrych osiągach, ale przede wszystkim, były one ogólnodostępne. Jeszcze jedną z ich wielu zalet była łatwość w ich naprawie, co czyniło z nich motory bardzo długowieczne i odporne na uszkodzenia, powstające z biegiem czasu podczas użytkowania. Koledzy motocykliści przyjęli więc wiadomość o reaktywacji działalności Jawy z dużym entuzjazmem.

Części do nowoczesnego motocykla Jawa

części JawaZ ekipą jeździliśmy od dawna, więc nie zdziwiłem się za bardzo, gdy syn zaczął interesować się motocyklami. Nie zamierzałem go odciągać od pasji, a wręcz przeciwnie. Gdy tylko mogłem, zabierałem go na krótsze wyjazdy, i często pozwalałem pomagać w ekipowym warsztacie. Pierwszy motor kupiłem mu gdy był już na tyle duży, by móc na nim ćwiczyć jazdę. Była to oczywiście Jawa, tak samo wytrzymała i solidna jak mój dawny motor, choć już z serii nowych maszyn. Co więcej, części Jawa do motocykla tego typu były dostępne od ręki u wielu sprzedawców, jak również w sklepach producenta i miały ciągle bardzo przystępną cenę, przez co znów stawały się popularne wśród mniej zamożnych kierowców, szukających pierwszej maszyny, lub motocykla do okazjonalnej jazdy. W przeciwieństwie do starych maszyn, ten motor miał bardzo nowoczesny, cieszący oko wygląd, atrakcyjny zarówno dla młodych kierowców, jak i starych weteranów. Dzięki takiej maszynie, mogłem spokojnie uczyć syna jazdy, bo była bardzo prosta w obsłudze, łatwa w kierowaniu i wygodna. Maszyna okazała się bardzo wytrzymała i odporna nawet na najbardziej agresywny styl jazdy. Dobrze radziła sobie w offroadzie, choć z czasem zamówiłem części dedykowane do jazdy po trudnym terenie, bo na chwilę obecną trenowaliśmy jazdę na podmiejskich dróżkach i polnych drogach, nie wybierając się jeszcze do miasta.

Takie drogi zazwyczaj bardzo męczyły podzespoły maszyny i szybko je zużywały, więc wolałem zrobić dość duży zapas najszybciej zużywających się części, by potem łatwo móc je wymienić w warsztacie ekipy. Synowi bardzo spodobał się nowy motor, i niedługo zaczął sam jeździć na krótkie trasy, razem z kolegami powoli tworząc zalążki własnej ekipy.