Wnętrze domu zazwyczaj odzwierciedla tendencje, gust, podejście do zasad estetyki oraz wyrazu stopy życiowej, bowiem powiemy tu o ozdobach , które nie są drogocenne, tworzone są z materiału ogólnodostępnego, wykorzystywanego w budownictwie na wiele, znanych nam sposobów, dostępnego dla każdego, kolokwialnie ujmując-zwykłego zjadacza chleba- który gips, bo o nim właśnie mówimy, używa do prozaicznych czynności, we własnych czterech ścianach.

Sztukaterie powstające z masy gipsowej

piękna sztukateria gipsowaGips, jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie od dawna i od dawna też gości w naszych domach, gdzie głowa rodziny, majsterkowicz, używa go do gładzenia ścian, zaklejania otworów i innych  drobnych napraw, do których właśnie plastyczny gips doskonale się nadaje. Jednak nierzadko, dzięki swojej plastyczności, i odpowiadającej kształtem pod wpływem rąk ludzkich, gips wykorzystywany jest jako materiał służący do tworzenia kształtów estetycznych, dzieł sztuki, ram obrazów i luster zdobiących salony dawnych dworków i pałaców, które w czasach nam współczesnych, są przedmiotem zachwytu, mimo, że stworzone z tak prostego materiału. I właśnie w dworkach z początku ubiegłego stulecia, spotkamy się z urokiem jakie wzbudza piękna sztukateria gipsowa. Elementy sztukaterii stosowane były i nadal są formą kształtowania piękna, głównie elewacji, zewnętrza budowli, proponując płaskorzeźby w stylu starożytnej Grecji i Rzymu, oraz podkreślenie dostojeństwa budynku – zastosowania sztukaterii gipsowej, dla stworzenia architrawu, fryzu i gzymsu, nadających budowli wspomnianego szyku i stylu. Wnętrze zaś, jest nieograniczonym miejscem zastosowania nie tylko gzymsów ale i płaskorzeźb, filarów, a sufit może z dumą i przepychem prezentować piękna sztukateria gipsowa. W początkach XX wieku architekci prześcigali się w projektach, zdobiących sufit, głownie centralny, przepięknych gipsowych rozet, z których zwisały potężne, najczęściej kryształowe żyrandole. Powołuję się tutaj na początki XX wieku, kiedy jeszcze można było zobaczyć te zjawiska w domach bogatych przedsiębiorców, stylizujących swe domy mieszkalne, na kształt wybranej epoki.

W czasach nam obecnych, kiedy królestwo przejęły system komputerowe, a na czasie jest zastosowanie we wnętrzach minimal-art., który niewiele mówi o samym właścicielu pomieszczenia, kiedy, we wnętrzu obserwujemy jedynie cały ogrom , technologicznych rozwiązań ,mających na celu realizację tempa życiowego i narzucanych nam działań, od których zależy człowiecza egzystencja. Piękno i estetyka sztukaterii gipsowych to luksus, na który pozwalają sobie nieliczni.